„Felajánlom a kanadaiaknak, hogy csatlakozzanak az Európai Unióhoz” – üzente Sigmar Gabriel a brémai Weser-Kurier-on keresztül. A tapasztalt SPD-s politikus, egykori alkancellár az Atlanti-híd jelenlegi elnöke szerint elképzelhető lenne az ország részleges uniós integrációja is.

Donald Trump amerikai elnök hónapok óta azzal fenyegetőzik, hogy Kanadának az 51. szövetségi állammá kell válnia. Sigmar Gabriel, volt német külügyminiszter most javaslatot tett Kanada EU-csatlakozására – írta meg a Der Spiegel a brémai Weser-Kurier híre alapján. A nagy múltú SPD-s politikus szerint elképzelhető az ország részleges uniós integrációja is.

Kanada már nem tekinti baráti partnernek az USA-t.

Kanada aktívan ellenzi az amerikai kormány lépéseit. Az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi vitában a kanadai kormány a közelmúltban ellenvámokat vetett ki bizonyos járművek importjára. Mark Carney kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy Ottawa 25 százalékos importdíjat vet ki minden olyan autóra, amelyet nem az USMCA észak-amerikai kereskedelmi egyezmény értelmében gyártottak.

Az intézkedések célja az volt, hogy maximális károkat okozzanak az Egyesült Államok gazdaságában, de a lehető legnagyobb mértékben kíméljék meg a kanadai gazdaságot. Carney hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok többé nem baráti partnere Kanada számára, és az ország meg fogja védeni érdekeit és szuverenitását.

Fokozott együttműködés Európával.

Saját bevallása szerint Carney telefonon beszélt Olaf Scholz megbízott kancellárral is. Mindkét ország „sokszínű kereskedelmi kapcsolatainak” megerősítéséről volt szó. „A Trump elnök tarifái okozta válságra való tekintettel minden eddiginél fontosabbak a megbízható kereskedelmi partnerek” – írta a kormányfő az X platformon.

Elméletileg mind az Európai Unió, mind Kanada hatalmasat nyerhetne az ügyön. Amennyiben pedig a Trump elnök eddigi tarifái és a fenyegetésként még nem bevezetett vámok összessége felérne az EU-t ért amerikai vámokkal, akkor Kanada elméletileg semmit nem veszítene az észak-amerikai kereskedelemben, ha EU tag lenne – hangsúlyozta az Economxnak korábban Lévai Dániel, a Magyar Külügyi Intézet kutatója, de szerinte egyelőre helyesebb a realitásoknál maradni és apróbb lépésekkel haladni. Ott van a 2017-es kanadai-EU kereskedelmi egyezmény, amelynek fontos részei a mai napig sem lettek ratifikálva több európai ország által.