Bejelentették a kormány által meghirdetett 21 (+1) pontos Új Gazdaságpolitikai Akciótervhez tartozó Demján Sándor Program talán leginkább várt elemének „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Programnak részleteit.
A programelem bemutatóján Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára arra emlékeztetett céljuk az, hogy a Demján Program főbb elemeit még az idén bemutassák, hogy a vállalkozásoknak kellő idejük legyen a felkészülésre addig, amíg a pályázatok beadhatóak lesznek.
Az államtitkár jelezte, hogy a beruházások beindulását
- hitelkönnyítéssel
- támogatásokkal és
- tőketámogatással kívánják segíteni
Annyit adnak, amennyit a cég kockáztat
A most meghirdetett 50 milliárd forint keretösszegű támogatási program keretében vissza nem térítendő támogatással segítik a vállalkozásokat: döntően a cégek eszközberuházásait támogatják egyenként 5-200 millió forintos összeggel.
A tervek szerint 400-500 vállalkozás beruházásait tudják így támogatni – akár 400 millió forintos beruházási értékig.
Szabados Richárd jelezte: a vissza nem térítendő támogatás nem öncélú támogatás, a vállalkozásoktól beruházást és saját kockázatvállalást is várnak – ezért a beruházási összeg 50 százalékát a vállalkozásnak saját magának (saját forrásból vagy hitelből) kell előteremtenie – ezért „1+1” a program neve.
Az éles pályázatokat 2025 január 13-án déltől lesz lehetőség beadni.
Pontrendszer és nem a beadási határidő dönt
Az államtitkár jelezte: a pályázatok értékelése objektív pontrendszer alapján zajlik majd: a vállalkozás pénzügyi eredményei, a beruházás megvalósításának földrajzi elhelyezkedése, a projekt előzetes adatai mind-mind beleszámítanak majd az értékelésbe. Épp ezért a tervek szerint az első körben a pályázatokat a rendelkezésre álló 50 milliárd forintos keret 200 százalékáig fogadják majd be, hogy a beérkezett pályázatok között az
objektív pontrendszer mutassa ki a legjobb és így leginkább támogatandó projelteket.
Fehérváry Tamás, a programelem lebonyolítását végző Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (GFÜ) ügyvezetője jelezte: a pontrendszer teljesen nyilvános, a program részleteit bemutató honlapon (https://egypluszegy.vali.hu) minden cég tájékozódhat róla.
Pályázni a legalább 2 főt foglalkoztató, kettős könyvvitelt vezető és legalább 2 teljes lezárt üzleti évvel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások tudnak.
Fehérváry Tamás hangsúlyozta: a projekt célja elsősorban eszközbeszerzés – a teljes projekt költségének legalább 40 százalékát eszközbeszerzésre kell fordítani, de emellett a vállalkozás működéséhez kapcsolódó digitalizációs, infokommunikációs fejlesztéseket (eszközöket, szoftvereket és szolgáltatásokat egyaránt) és megújuló energiával kapcsolatos beruházások is támogathatóak. Ugyancsak elszámolható immateriális javak beszerzése (például az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how, vagy iparjogvédelem), kis- és nagyhaszongépjárművek beszerzése, valamint tanácsadási szolgáltatások igénybevétele is.
Egy év a megvalósításra
Fontos tudni, hogy előlegként a támogatási összeg 100 százaléka lehívható, a projektek már a pályázat beadását követően elindíthatóak, aki kivár, annak a sikeres pályázást követő szerződéskötést követő 12 hónap alatt kell megvalósítania a beruházását, amely határidő indokolt esetben további legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható. A fenntartási időszak 3 év.
A programra 2024. december 6-án kezdődik az előregisztráció, a szükséges adatok, igazolások előzetes feltöltésére 2025. január 10-ig biztosít lehetőséget a GFÜ. Az ügyvezető arról tájékoztatott, hogy terveik szerint a pályázati ablakot a január 13-i indulást követően február elején még egyszer kinyitják majd.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!