Kim Dzsongun észak-koreai vezető a hétvégén kijelentette, hogy országára nézve veszélyt jelent az Egyesült Államok biztonsági partnerségének fokozása Dél-Koreával és Japánnal, ezért ígéretet tett Phenjan atomfegyver-programjának a gyorsítására – derül ki a KCNA észak-koreai állami hírügynökség közléséből.
A diktatúra első embere a KCNA szerint új terveket említett „minden elrettentő erő, így az atomfegyverzet” gyors fejlesztésére, és egyértelművé tette, hogy a nukleáris erők fejlesztése politikájának megingathatatlan része.
A Koreai Néphadsereg megalapításának évfordulója alkalmából tartott szombati beszédében Kim arról beszélt, hogy szerinte
az amerikai-japán-dél-koreai biztonsági együttműködés megingatja a katonai egyensúlyt a Koreai-félszigeten, és „súlyos kihívást jelent államunk biztonsága szempontjából”.
A nyilatkozattal Kim Dzsongun azt is jelezte, hogy rövid időn belül nem várható a diplomáciai erőfeszítések újrafelvétele Washingtonnal. Donald Trump amerikai elnök pénteken azt mondta, hogy második elnöksége idején jó kapcsolatokat kíván fenntartani az észak-koreai vezetővel. Úgy fogalmazott, hogy
nagyon nagy érték mindenkinek, hogy jól kijövök vele.
Donald Trump egyben Észak-Koreát tekintve célként jelölte meg a teljes nukleáris leszerelést.
Trump 2018 és 2019 között háromszor találkozott a diktátorral, hogy megvitassák Észak-Korea nukleáris programjának lezárását. Az egyeztetések végül is zátonyra futottak, egyebek között azért, mert az amerikai elnök elutasította Kimnek azt az ajánlatát, hogy felszámolja fő nukleáris komplexumát, cserébe a szankciók széles körű enyhítéséért.
Csve Szangmok, Dél-Korea ideiglenes elnöke hétfőn a dél-koreai kormányzati ügynökségek – beleértve a hadsereget és a rendőrséget – közös és összehangolt fellépését sürgette „az Északról érkező fenyegetések ellen”.
„Ilyen súlyos biztonsági körülmények között csapatként kell fellépni, hogy biztosítsuk népünk mindennapi életének biztonságát Észak-Korea különböző provokációival szemben”
– szögezte le Csve a központi védelmi tanács éves ülésén, a többi között a phenjani rakétakilövéseket, az Északról érkező szeméttel teli léggömböket és az Oroszország Ukrajna elleni háborújához mozgósított észak-koreai katonákat emelve ki példaként.
Aláhúzta emellett a nemzetbiztonság és a gazdaság közötti szoros kapcsolatokat, leszögezve: „a gazdasági növekedés alapja az erős biztonság”.
Megtörik a jég? Trump és Kim között már a közvetlen tárgyalásokat mérlegelhetik
A háborúk kockázatainak visszaszorítása érdekében melegítené fel Donald Trump a fagyossá vált észak-koreai kapcsolatokat. Részletek.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Nem tudta tovább titkolni a kormány: kiderült volna az igazság Nagy Mártonékról

Váratlanul távozik pozíciójából Magyar Péter utódja

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Ekkora a baj? Őrült mennyiségű embert soroznak be megint az orosz seregbe

Sorra kapnak észbe a légitársaságok, újabb fapados tuningolná a hűségprogramját

Negyven éve nem volt az aranynak ilyen kirobbanó negyedéve

Már a titkosszolgálat is nyomoz a balatonalmádi lehallgatókészülék miatt

Vörös riadó Európában
