Az Egyesült Államok nyomásgyakorlása és fenyegetései nem fogják megoldani a két ország közötti kereskedelmi vitát, ezért tisztességes párbeszédre szólítjuk fel az amerikai felet – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium csütörtökön.

Ho Jung-csien, a minisztérium szóvivője elmondta, hogy bár Kína továbbra is nyitott a tárgyalásokra, de szerinte minden megbeszélésnek a kölcsönös tiszteleten kell alapulnia és egyenlő feltételek mellett kell zajlania.

Ha az Egyesült Államok kereskedelmi háborút akar indítani, Kína a végsőkig harcolni fog

– jelentette ki Ho, hozzátéve, hogy szerinte Kínával szemben nem a nyomásgyakorlás, a fenyegetés és a zsarolás a megfelelő bánásmód.

A szóvivő reményét fejezte ki továbbá, hogy a két ország a kölcsönös tisztelet, a békés egymás mellett élés, valamint a mindenki számára előnyös együttműködés elve által vezérelten, párbeszéd és konzultáció útján igyekszik majd megoldani a nézeteltéréseket.

Lin Csien, a kínai külügyi tárca szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján az ügy kapcsán azt is hangsúlyozta, hogy az amerikai fél a vámokat fegyverként használja a szélsőséges nyomásgyakorlás és önző érdekei okán, amivel súlyosan sérti valamennyi ország törvényes jogait és érdekeit, aláásva a szabályokon alapuló többoldalú kereskedelmi rendszert – mondta.

Szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy a vám- és kereskedelmi háborúknak nincsenek nyertesei, és Kína nem akar harcolni, de nem is fél a harctól. Soha nem fogjuk tétlenül nézni, hogy népünket megfosztják törvényes jogaitól és érdekeitől

– tette hozzá.

„Ha az Egyesült Államok a saját érdekeit a nemzetközi közösség általános érdekei fölé helyezi, és hegemón érdekeit érvényesíti a világ összes országának rovására, akkor a nemzetközi közösség részéről még erősebb ellenállásba fog ütközni” – jelentette ki a szóvivő.

Kína szerdán 84 százalékra emelte az amerikai termékekre vonatkozó vámtarifát, válaszul az amerikai kormány 104 százalékos vámjaira. A legutóbbi amerikai lépésként azonban Donald Trump ezt 125 százalékra emelte. Peking a héten többször is határozott ellenkezését fejezte ki a lépésekkel kapcsolatban és felszólította Washingtont, hogy vonja vissza a vámintézkedéseket, melyek szerintük sértik a Kereskedelmi Világszervezet szabályait és megzavarják a globális ipari és ellátási láncokat.

Sakkjátszma: az EU felfüggeszti az Amerikára kivetett vámokat

Ha Donald Trump 90 napot enged, akkor az EU is meglépi ezt a kivetendő vámmal. Ursula von der Leyen már be is jelentette az intézkedést, de hozzátette a válaszlépések kidolgozása folyik, ha Trump mégis másképp döntene. Bővebben→