A Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett rendeletből az derül ki, hogy

a kormány idénre felmentést adott magának az államháztartási törvény egyik szabálya alól.

E szerint a kormány úgy döntött, hogy

  • az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt az államháztartási törvényről (Áht.) szóló 2011. évi CXCV. törvény rendelkezéseit a 2. §-ban meghatározottak szerint kell alkalmazni.
  • 2. § Az Áht. 29. § (1) bekezdésében meghatározott egyedi határozatot a Kormánynak a 2024. évben nem kell kiadnia.

A 24.hu utánajárt, mit is jelent a szűkszavú törvénymódosítás, vajon milyen szabály alól adott mentességet magának a kormány. Kiderült, hogy

a kabinet a közép távú tervezés szabályait írta át erre az évre, utólag.

Az államháztartási törvény 29. § (1) paragrafusa szerint ugyanis a kormánynak minden év április 30-ig egyedi határozatban kell megállapítania a központi költségvetés – a központi költségvetésről szóló törvényben megállapított fejezetek szerinti bontású – bevételeinek és kiadásainak, valamint költségvetési egyenlegének a költségvetési évet követő három évre tervezett összegét

A kormány idén nem tartotta be ezt a határidőd, és azóta sem adta ki középtávú költségvetési tervet, erre pedig mostani rendelet szerint már nem is kötelezett.

A péntektől élő rendelet jogi alapja, hogy a kormány az Ukrajnában zajló háború és annak magyarországi hatásai miatti veszélyhelyzetet alatt a törvényektől eltérhet.

Orbán Viktor miniszterelnök, a munkaadók és a munkavállalók képviselői hétfőn írták alá  a hároméves bérmegállapodást, amely szerint a minimálbér jövőre 9 százalékkal emelkedik, majd 2026-tól 13, 2027-ben pedig újabb, 14 százalékos emelés jön. Akkor a kormányfő azt mondta: nehéz volt a helyzet a magyar gazdaság pályának felrajzolásakor, hiszen ezt egy külső körülmény határozza meg.