Hétfőn reggel kormányinfót tart Gulyás Gergely és Vitályos Eszter. A miniszterelnökséget vezető miniszter és a kormányszóvivő várhatóan az üzemanyagárakról és repülőtéren kialakult folyamatos kaotikus helyzetről fog beszélni.
9.30 Orbán Viktor Pekingbe ment
Egész Európa megfizeti a háború gazdasági árát, ezért a magyar miniszterelnök egy békemissziót indított. Ma a kínai elnökkel tárgyal Orbán Viktor, hiszen minden olyan országgal kapcsolatban kíván lenni, aki tehet azért, hogy az öldöklés mielőbb szűnjön meg – mondta Gulyás Gergely. Azzal folytatta, nincs konkrét béketervünk, ezt csak a felekkel együtt lehet kidolgozni, de a párbeszédhez tűzszünet kell. Kiemelte azonban, hogy
a békemisszió folytatódik, Orbán Viktor Pekingből Washingtonba utazik.
9.45 Jelentési kötelezettség jön a pártoknak és a médiumoknak
Gulyás arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai kormányok többsége a háborús propagandát képviseli, ezért egy háborús akcióterv részeként és a teljes átláthatóság érdekében „Magyarország fenntartja a jogot, hogy a háborús propagandára érkező forrásokat visszautálják”. Ezért
kötelezni fogják a pártokat és a médiumokat, hogy tegyék nyilvánosság a forrásaikat.
Egyelőre ennek részletei nem ismertek, de az igazságügy miniszter felkérést kapott ennek kivitelezésére.
9.48 Megsarcolják a bankokat, a multikat és az energiacégeket
A miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, védelmi
hozzájárulást kell fizetni azoknak a multiknak, akik a háborús időszakban extraprofitra tettek szert. Ugyanez vonatkozik a bankszektorra és az energiacégekre is.
A bankoknál a bankadó csökkentéséről tárgyalt a kormány, de Gulyás Gergely szerint számos pénzintézet kihasznált egy kiskaput, amely az állampapír vásárlásra vonatkozott, a bankadót minden olyan banknak meg kell fizetnie teljes egészében, amely nem növelte a teljes állampapír állományát. 2024-ben érdemben bankadó nem változik, de megemelik a tranzakciós illeték mértékét, és valutaváltási illetéket vetnek ki. 2024-ben a számlavezetési és kártyahasználati díjra stopot vezetnek be, így nem lehet ezt áthárítani a lakosságra.
Az intézkedés tulajdonképpen azt jelenti, hogy
a kormány nem vezeti ki a különadókat a kiskereskedelmi cégeknél, bankoknál és energiaipari cégeknél. Ráadásul újdonság, hogy a tranzakciós illeték mellett mást a devizaműveletekre is plusz terheket vet ki a kormány.
9.52 Új határidő a babavárósoknak
A kormányinfón szó volt a babaváróról is. Tekintettel a koronavírusra, ami sokak családalapítási terveit keresztbe húzta, vagy kitolta, legfeljebb kétéves hosszabbítási időt vezetnek be azok számára, akik a hitelt 2019 és 2020 között vették fel, de még nem született gyermekük.
Az új határidő 2026 júliusa,
mutatott rá Vitályos Eszter.
9.55 Benzinárak: a kormány lépéseket vár a kereskedőktől
A miniszterelnökséget vezető miniszter azt is elmondta, a kormány arra szólítja fel az energetikai vállalatokat, hogy azt a megállapodást, amelyet április-májusban kötöttek a kormánnyal (miszerint a környező országok átlagáránál többet a magyar családok sem fizethetnek) tartsák be a cégek.
A benzin 4, a gázolaj pedig 10 forinttal volt drágább Magyarországon, mint ami a szomszédos országok átlaga, ezért lépéseket várnak a kereskedőktől.
Gulyás Gergely kiemelte, a forgalmazók a héten találkoznak Nagy Mártonnal, és reméli, ez a találkozó olyan sikeres lesz, hogy nem lesz szükség határidőkre.
A kormánynak vannak szabályzóeszközei is – emelte ki–, de bízik abban, hogy ezek alkalmazására nem lesz szükség.
9.58 Fájdalmas bírság vár a légitársaságokra
Az elmúlt időszakban a Liszt Ferenc repülőtéren történt brutális késésekről is szó esett a mai eseményen. A kormány azt várja a légitársaságoktól, hogy dolgozzanak ki egy akciótervet. A fogyasztóvédelem vizsgálódik, 12 hatósági eljárás már elindult, a kormány ennek a lezárultát várja, és a szabálysértés esetén a brutális és kíméletlen bírságokban hisz.
„Minden egyes jelentős késésnél, fájdalmas bírságot rójanak ki a légi társaságokra"
– fogalmazott Gulyás Gergely. Szerinte nem szabad összekeverni a legutóbbi, mintegy 40 órás késéssel Törökországba indult gép estét azzal, amikor nem technikai, hanem szervezési gondok adódnak és váratják az utasokat.
10.26 Zuhan az OTP az extraprofitos bejelentésre
Már reagált is a piacon az OTP: bár voltak előzményei és még a részletek sem ismertek, a piac egyértelműen negatívan fogadta az új banki extraprofitadó hírét, amelyről a Kormányinfón számolt be Gulyás Gergely.
Az OTP részvények árfolyama 17 600 forintig csökkent, vagyis
közel 2 százalékos az esés.
A forint még kitart, az euró-forint kereszt 392,3-on áll.
10.41 Velük érdemes beszélni
A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a háborúnak 5 lényeges szerepelője van:
- a két háborús fél,
- az Európai Unió,
- Kína
- és az Egyesült Államok.
Aki békét akar, annak ezzel a szereplőkkel kell kommunikálni.
10.44 Már tudják, mennyi bevételt hoz a védelmi hozzájárulás
Az idei évre közel 400 milliárd forintos bevételt jelent a védelmi hozzájárulás kapcsán az extraprofitadó. A tranzakciós illeték mértéke 0,45-re emelkedik, 0,3-ről. A plafont tízezer forintról húszezer forintra emelik, a készpénzfelvételnél marad a 150 ezer forintos ingyenes felvétel, ezen felül 0,9 százalékos illeték lesz.
Az NGM folytatott egyeztetéseket a szereplőkkel, tehát a döntés nem érte őket meglepetésként.
11.37 Az Economx is feltette kérdéseit Gulyás Gergelynek
- Lehetséges, hogy kivezetik jövőre a rezsistopot? – tette fel a kérdést az Economx. Gulyás Gergely erre nemmel válaszolt, annak ellenére, hogy nem nagyon van már pénz fenntartani ezt a helyzetet.
- Kiemelte, hogy az extraprofit adók a védelmi alapba mennek, és egyetlen szektor sem számíthat arra, hogy kisebb összeggel kell számolnia, sőt, egyes szektorokat emelt összeggel sújtanak – derült ki.
- A pénzintézetekkel kapcsolatos kiskapukat érintően a miniszterelnökséget vezetőm miniszter úgy fogalmazott, minden igyekezetükkel azon lesznek, hogy ezeket a kiskapukat bezárják.
- Arról is kérdeztük a minisztert, hogy a MÁSZ azon az állásponton van, hogy csökkenteni kell az üzemanyagok adóterhét, erre Gulyás úgy reagált, EU-szabályok miatt emelt adót a kormány.