2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,7,
naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit - tette közzé a legfrissebb adatokat gyorstájékoztatójában a Központi Statisztikai Hivatal.
Ami a részleteket illeti: az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 5,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,5 százalék, az üzemanyag-kiskereskedelem 1,3 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,6 százalékkal felülmúlta az előző havit. 2024. január–novemberben a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
2024. novemberben az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 4,1 százalékkal nőtt.
Ezen belül
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 5,3 százalékkal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,7, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,7 százalékkal növekedett.
- A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,5 százalékkal bővült. Az eladások volumene a bútor-, műszakicikk-üzletekben 13, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,7, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,3, a használtcikk-üzletekben 3,5, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 1,1 százalékkal nőtt.
- Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,3 százalékkal mérséklődött. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 1,3 százalékkal emelkedett.
- A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek eladásai 11 százalékkal nőttek.
2024. novemberben az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1684 milliárd forintot ért el.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes
üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.
2024. január-novemberben az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,9 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,0, a nem élelmiszer-
kiskereskedelemben 2,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,6 százalékkal nőtt a volumen.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a friss adatokat úgy értékelte, hogy novemberben is folytatódott a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése és láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma, egyre bátrabban és többet költenek.
Külön kiemelték, hogy jelentős növekedés volt megfigyelhető az élelmiszer kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek esetében, ahol az előző évhez képest 5,3 százalékkal növekedve az értékesítés volumene meghaladta a 611 milliárd forintot.
A kiskereskedelmi forgalom folyamatos bővülését elsősorban a több mint egy éve tartó,
legutóbb 9,4 százalékot kitevő dinamikus reálbéremelkedés, valamint az alacsony szintre visszaszorított infláció teszi lehetővé - hangsúlyozta a szaktárca.
"a legfrissebb adatok alapján bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, s így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból. A tavalyi egész éves adatokra még egy hónapot várni kell, de már most látszik, hogy 3 százalékot megközelítő lehet az éves növekedés.
Az előző évi 7,7 százalékos zsugorodás után tehát pluszba lendül a fő mutató, ám ez javarészt a bázishatásnak és a 2024-es év elején látott fellendülésnek köszönhető. Éves szinten az élelmiszer kategória forgalma húzta a növekedést.
Míg a bizalmi indexekben kedvezőtlen trend látszik, addig a nettó reálbérek növekedése továbbra is 9 százalék felett alakult októberben, így a többletjövedelem egyre nagyobb része csapódhat le a hazai kiskereskedelemben, emiatt 2025-ben 3,4 százalékos forgalom növekedéssel számolunk. Ebben az előrejelzésben ugyanakkor felfelé mutató lehetőségeket érzékelünk a legutóbbi két hónap pozitív adatai után.
Negatív kockázatot jelenthet az, ha folytatódik a foglalkoztatottság nemrég kezdődött romlása folytatódna."
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!