A világ 50 legértékesebb sportcsapata jelenleg együttesen 256 milliárd dollárt ér (átlagosan 5,12 milliárd dollárt), 15 százalékkal többet, mint egy évvel ezelőtt. Az idei alsó határ pedig minden eddiginél magasabb, 3,7 milliárd dollár, ami 19 százalékos növekedést jelent 2022-höz képest.
Az értékek emelkedése elsősorban a csapatok eladásáért fizetett magasabb bevételi szorzóknak köszönhető.
Az NFL-ben szereplő Washington Commanders például, amely a 12. helyen áll az 50 legjobb csapat idei listáján, júliusban 6,05 milliárd dolláros rekordáron (vagyis a bevétel 11-szereséért) kelt el. Ez elég nagy növekedés a Denver Broncoshoz (21. hely) képest, amelynek 4,65 milliárd dolláros eladási ára 2022-ben a bevétel kilencszerese volt.
Eközben az NBA-ben szereplő Phoenix Sunsot februárban 4 milliárd dollárért (a bevétel 13-szorosáért) vásárolták meg, ezzel szemben a Utah Jazz 2020-ban 1,66 milliárd dollárért (a bevétel hatszorosáért) cserélt gazdát – áll a Forbes összeállításában.
Az helyzet a rajtrácson is felpörgött.
A Forma–1-es csapatok értéke a négy évvel ezelőttihez képest elképesztő, 276 százalékos növekedést mutat,
a sorozat tíz csapatának átlagos többszöröse 4,9-re emelkedett a Forbes legutóbbi, 2019-es értékelésekor mért 2,3-ról. Az idei top ötvenbe két F1-es csapat került be: a Ferrari a 45. helyen áll, és 3,9 milliárd dollárt ér, a Mercedes pedig a 47. helyen áll 3,8 milliárd dollárral.
2013 óta ez az első alkalom, hogy F1-es csapatok bekerültek a top 50-be (akkor a Ferrari a 21., a McLaren pedig a 47. helyen állt). Az említett F1-es istállók felemelkedése miatt az NBA-ben szereplő Brooklyn Nets és az angol Chelsea labdarúgócsapata – amelyek tavaly a 48., illetve az 50. helyen álltak – kiestek a 2023-as top 50-ből.
Az NFL továbbra is a világ legértékesebb sportligája, köszönhetően a garantált televíziós szerződéseknek, amelyek 2033-ra több mint 126 milliárd dollárt érnek. A profi futballban 30 csapat van a top 50 között, ugyanannyi, mint tavaly.
Az NFL azonban nem a leggyorsabban növekvő sportág az értékét tekintve. Az idei top 50 között a hét futballcsapatnál a legmagasabb az átlagos ötéves változás (114 százalék), élükön a Paris Saint-Germainnel.
A francia csapat 334 százalékkal nőtt 2018 óta, így most 4,2 milliárd dollárt ér,
amivel idén a 36. helyen áll. Szintén növelte értékét az angol Premier League két klubja, a Liverpool (173 százalékos növekedéssel) és a Manchester City (102 százalékos növekedéssel). Az elmúlt öt évben mindhárom gárda rendszeresen a hazai bajnokságuk első harmadában végzett, és jellemzően részt vesznek a busásan jövedelmező Bajnokok Ligájában.
Az NHL, az MLS és az indiai krikett Premier League alakulatai idén nem kerültek be a legjobb 50 közé. A legértékesebb jégkorong klub a 2,2 milliárd dollárt érő New York Rangers, a legdrágább krikettcsapat pedig az 1,3 milliárdos Mumbai Indians. Az MLS-ben a Los Angeles Football Club a legértékesebb csapat, amely az első amerikai futballfranchise, amely meghaladta az 1 milliárd dollárt.
Nézzük meg, hogy az egyes ligákból hány klubnak sikerült bekerülnie a top 50-be:
- F1 – 2 csapat – 3,8 milliárdos összérték;
- MLB (baseball) – 3 csapat – 4,8 milliárdos összérték;
- NBA – 6 csapat – 4,9 milliárdos összérték;
- NFL – 30 csapat – 5,1 milliárdos összérték;
- Futball – 7 csapat – 5,2 milliárdos összérték.
A legtöbb szereplőt az 50-es listára Kalifornia adja (nyolcat), Európából Anglia szerepel a legjobban (három klub), a legnagyobb 5 éves átlagnövekedést pedig a Forma–1 produkálta 232 százalékos mutatóval.
Messi miatt a feje tetejére állt az ingatlanpiac
Az argentin világbajnok Miamiba költözése óta drágábbak lettek azok az ingatlanok, amelyek közelében Lionel Messi él. Bővebben --->Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!