Véget vethet Lengyelország annak a történelmi hazatelepítési programnak, amely lehetővé tette, hogy visszatérjenek az országba és lengyel állampolgárságot kapjanak az 1940-es években a volt Szovjetunióba deportáltak, illetve rokonaik.
Varsó attól tart, hogy a programmal visszaélve orosz kémek szivároghatnak be az országba
- számolt be a Financial Times.
Maciej Duszczyk, Lengyelország migrációs miniszterhelyettese kijelentette: Varsó teljesítette erkölcsi kötelezettségét a száműzöttek generációival szemben. Ennek fényében felülvizsgálják a zászlóshajó-programot, hogy felmérjék az annak fenntartásából fakadó biztonsági kockázatokat.
Jelezte, hogy
bár végső döntés még nem született, lehet, hogy a következő két évben lezárják a hazatelepülési programot.
A varsói parlament 2000-ben szavazta meg a hazatelepítésről szóló törvényt a Lengyelország feletti szovjet ellenőrzés egyik tragikus fejezetének kezelésére. Miután 1939 szeptemberében megállapodott a náci Németországgal, hogy megtámadják és feldarabolják Lengyelországot, a Kreml több körben tömegesen deportálta a lengyeleket a Szovjetunió távoli részeibe, például a szibériai munkatáborokba, ahol sokan meghaltak. A szovjet deportálást túlélők nagy részének sikerült visszatérnie Lengyelországba, ugyanakkor 2020 óta 17 ezren kérték a hazatelepítésüket, ebből 7500 kérelmet még vizsgálnak.
A lengyel hatóságok becslése szerint még mintegy 50 ezren lehetnek jogosultak a kérelemre. Az érintettek körülbelül háromnegyede jelenleg Kazahsztánban él, míg néhányan Oroszországban.
A közelmúltban jelentkezők közül sokan már többgenerációs leszármazottak, akik már nem is beszéltek lengyelül.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök 2023 decemberi hivatalba lépése óta fokozta az orosz agresszió elleni küzdelmet. Varsó a kémkedés mellett kibertámadásokkal, valamint szabotázs cselekmények megszervezésével vádolta meg Moszkvát. Folytatásként Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter októberben elrendelte a poznańi orosz konzulátus bezárását, és figyelmeztette a Lengyelországban állomásozó többi orosz diplomatát, hogy őket is kiutasítják, ha „Lengyelország elleni hibrid háborúba keverednek”.
A Tusk-kormány a migrációt is biztonsági kockázatnak tekinti. Ennek jegyében a közelmúltban szigorította a diákvízum, valamint az úgynevezett lengyel kártya megszerzésének szabályait is.
Duszczyk elismerte, hogy a hazatelepítési program lezárása az utolsó pillanatban a jelentkezők rohamához vezethet, de hozzátette: az is fontos információ lenne számukra, ha tudnák, valójában mennyien érdeklődnek a hazatelepülés iránt.