parkolási díjak emelése a leggyorsabb és leghatékonyabb eszköz a dugók és a parkolóhely-keresések visszaszorítására, az egészségesebb Budapest megteremtésére. Az így keletkező többletbevételeket az önkormányzatoknak átlátható módon a lakosság életminőségének javítására kellene fordítaniuk - fejti ki álláspontját a Levegő Munkacsoport petíciójában, amelyhez már megkezdte a támogatói aláírásgyűjtést.

A környezetvédő civil szervezet a Fővárosi Közgyűléshez fordul kezdeményezésével, amelyben a  nem helyben lakók parkolási díjának emelését szorgalmazza.

Kérik, hogy 2025. január 1-jével emeljék fel a jelenlegi óránkénti 200, 300, 450, illetve 600 forintos parkolási díjat 450, 600, 750, illetve 900 forintra. 

A munkacsoport szerint külföldi és hazai példák sora bizonyítja, hogy a parkolási díjak emelése csökkenti a közlekedési dugókat, a parkolóhely-kereséseket és így a környezetszennyezést is. 

Úgy vélik, az elmúlt években a parkolási díjak emelése messze elmaradt az infláció mértékétől és különösen a lakossági jövedelmek növekedésétől, ezért ma már sokkal kisebb a hatásuk, mint korábban. Jövőre előre láthatóan tovább növekszik az infláció és a jövedelmek is, így megfelelő lépések híján a gépjárműforgalom is várhatóan egyre nagyobb lesz. 

A parkolási díjak emelésének halogatása szerintük sokak számára jóvátehetetlen következményekkel jár. Mint petíciójukban hangsúlyozzák:

nem lehet évek múltan visszafordítani, ha az egészségtelen környezet miatt emberek egész életre kiható betegséget szereznek, de az sem tehető meg nem történtté, ha addig az idejük jelentős részét a dugókban és parkolóhelyek keresésével töltik. 

Rámutatnak, hogy a dugókban a járművek sokkal több légszennyező anyagot bocsátanak ki, mintha egyenletesen haladnának. A szennyezés pedig egészségügyi problémákat, például asztmát, szív- és érrendszeri megbetegedéseket és más bajokat is okozhat.