Robert Fico szlovák kormányfő május 15-én súlyosan megsérült egy merényletben, és múlt héten, 15 nappal a támadás után szállították át a besztercebányai kórházból Pozsonyba, sajtójelentések szerint már az otthonában lábadozik.
Az eset után több szlovák politikus és magas rangú tisztviselő is fenyegető üzeneteket kapott, néhányaknak egyenesen azt címezték, hogy Robert Fico „után fognak menni ″.
Ebben a légkörben készül az úgynevezett lex merénylet, amelynek tartalmáról egyelőre annyit tudni, hogy a jogszabály a legfőbb közjogi méltóságok védelmét szabályozná. A törvény szerint nekik az állam biztosítana megfelelően védett lakást.
Az ellenzék bírálja a kormány eljárását, és pártokon átívelő törvényt szorgalmaz. Azt is fontosnak tartják, hogy elhamarkodott, látszatintézkedések helyett szakmai alapokra helyezzék a szabályozást - írja az Új Szó.
Részletesen ki kell elemezni a miniszterelnök ellen elkövetett támadás körülményeit, hogy ki volt a hibás, és milyen megelőző intézkedésekre van szükség
- mondta Michal Simecka, a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke egy televíziós fórumon, amelyen a belügyminiszterrel, Matús Sutaj Estokkal vitázott a Robet Fico elleni merénylet következményeiről.
A támadás átrendezte az európai parlamenti választásra készülő pártok közötti erőviszonyokat. Míg a merénylet előtti utolsó felmérések szerint a miniszterelnök pártja, a Smer alig 15 százalékos eredményre számíthatott, a PS pedig magabiztos győzelemre, 27 százalékra, az új közvélemény-kutatási adatok alapján Robert Fico pártja jelentőset ugrott: a Smer 24,4 százalékra erősödött, a PS 23,5 pedig százalékon áll - írta az Economx.