A gyenge őszi kezdés után októberben kedvezőbb adatokat mutatott fel az építőipar: az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az előző hónaphoz képest viszont 4,6 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene októberben, így a hónap végére 0,7 százalék volt az ágazat idén januártól mért éves növekedése. Az év folyamán hektikusan alakult az ágazat teljesítménye, és a mostani kedvező adatokból sem következtethetünk egyelőre tartós trendfordulóra. 2024 meglepően jól kezdődött, de a nyár eleje óta csökkenő számokat mutatott fel az építőipar – írták az MBH Bank szakértői elemzésükben, miután a KSH ma közreadta a legfirsseb építőipari adatokat.
A teljes szerződésállomány kedvező, ugyanakkor az új szerződések havi mutatói jelentős volatilitást mutatnak.
Az ágazatot közép-hosszabb távon támogathatják az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv építőipart és lakáspiacot érintő intézkedései, azonban az ágazat rövid távú kilátásai szempontjából az uniós források akadozása, a nagy állami beruházások elhalasztása és a gazdasági szereplők borús jövőképe miatti kapacitás bővítések visszafogása negatív tényező. Mindezek függvényében is az éves átlagos teljesítmény a 2023-as termeléshez képest legfeljebb stagnálhat, de 2025 második felétől érezhető bővülésre számítunk.
Az ÉVOSZ szerint a megismert intézkedések hatására (az újlakás-építés és a felújítási piac növekedése miatt) az építőipar évente plusz 1 százalékos mértékben tud hozzájárulni járulni a GDP- növekedéséhez. Tekintettel ugyanakkor az építőipar nagyságrendileg 5 százalékos súlyára a GDP-n belül, ennek teljesüléséhez 20 százalék körüli növekedést kéne látnunk az építőiparban, ami önmagában 2025-ben még nem valószínű.
A kedvező friss adat fényében az idei évre már nem várjuk, hogy áttörést mutasson fel az építőipar.
Az év elején látható emelkedés és az elmúlt hónapokban tapasztalt csökkenés eredőjeként az idei év átlagában stagnálásra számítunk az építőiparban. Jövőre 2,4 százalékos emelkedés jöhet, mivel 2025 második felében már érezhető élénkülésre számítunk, míg 2026-ban pedig 8 százalékos körüli növekedést mutathat az építőipar.
A későbbiekben az uniós források beérkezése és azok felhasználásának megindulása, illetve az otthonfelújítási program és az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv révén az építőipar lendületet kaphat, ami a jelenlegi trendből való kilábaláshoz szükséges.
Az épületek felújításának anyagigénye miatt a gyártók kapacitáskihasználtsága javulhat, ill. az építési vállalkozók megrendelésállománya és munkaerőigénye is növekedésnek indulhat, leginkább a KKV szektorban. A program nem csak az építőiparra lehet pozitív hatással, hanem az egész gazdaságot élénkítheti.
Bottal jár a reumás építőipar, szűkösen húzhatja be 2024-et
2024 októberében vegyes képet mutatott az építőipari termelés: míg az éves összevetésben 0,5 százalékos csökkenést mértek, addig az előző hónaphoz képest 4,6 százalékos bővülést regisztráltak, de a megkötött új szerződések volumene visszaesett. Az ÉVOSZ elnöke egy csütörtöki eseményen arról beszélt, zaklatott év volt az idei az építőiparban, rengeteg kockázattal, némiképp szűkösen, de meg tudják ismételni a múlt évi teljesítményt. Az NGM államtitkára optimista, szerinte a fordulat már megérkezett. Itt olvashatja a friss adatokat >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!