A világ 38 fejlett és felzárkózó országából álló OECD-ben átlagosan az állások 27 százalékát fenyegeti közvetlenül a mesterséges intelligencia – írja a jelentés alapján, a Reutersre hivatkozva a hvg.hu. Olyannyira, hogy ezeket az állásokat meg is szűntethetik és átveheti a mesterséges intelligencia az ember szerepét.
A kelet-európai tagállamokban kerül a legtöbb állás veszélybe
– állapítja meg a 38 tagú szervezet friss jelentése. A dolgozók 60 százaléka már akkor tartott ettől a lehetőségtől, amikor a ChatGPT bekerült volna a köztudatba. A megkérdezett munkavállalók kétharmada ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy az automatizálás könnyebbé és kevésbé veszélyessé tette a munkájukat.
Magyarországon az állások 36,4 százalékát veszélyezteti a mesterséges intelligencia, a sorban utána következik
- Szlovákia,
- Csehország,
- Lengyelország,
- Litvánia,
- Szlovénia,
- Lettország.
Leginkább a kelet-európai tagállamok a veszélyeztetettek, ahol alacsony az egy főre jutó GDP, és sok munkahely megszűnhet, a mesterséges intelligencia bevezetése miatt. Ezekben az országokban különösen fontos, hogy megerősítsék a munkavállalói jogokat – teszi hozzá jelentésében az OECD.
A mesterséges intelligencia olyan országokat fenyeget a legkevésbé, mint
- Luxemburg,
- Nagy-Britannia,
- Svédország,
- Norvégia,
- Egyesült Államok,
vagyis azokat az OECD-tagállamokat, melyekben a legmagasabb az egy főre jutó GDP.
Mathias Corman, az OECD főtitkára hangsúlyozta:
A most meghozott politikai döntések határozhatják meg a mesterséges intelligencia hatását a társadalomra. A kormányoknak segíteniük kell a munkavállalókat abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a mesterséges intelligencia kihívásaihoz
Az OECD a minimálbér bevezetését és a szakszervezetek tárgyalási pozícióinak erősítését javasolja.
A KKV és az IT-szektornak is jó a mesterséges intelligencia, de fontos feloldani az ellentmondásokat
Az elmúlt években komoly sokkhatások érték az IT-szektort, a folyamatok néha talán még ellentmondásosnak is tűnhetnek, ám minderre létezik magyarázat – mondta el a Napi.hu-nak a PROGmasters programozóiskola és IT képzési központ vezetője. Bővebben >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!