A Credit Suisse náci korabeli számlatulajdonosokhoz fűződő kapcsolatait vizsgáló nyomozók új bizonyítékokra bukkantak, amelyeket a bank a korábbi vizsgálatok során nem hozott nyilvánosságra - közölték az amerikai szenátus költségvetési bizottságának vezetői.
Neil Barofsky, a vizsgálatot felügyelő független ombudsman a Credit Suisse belső kutatási részlege feljegyzéseinek első átfogó vizsgálata során új dokumentumokat talált, amelyek többek között a második világháború idejéből származó ügyféladatokat tartalmaznak.
A felfedezések között több száz állítólagos közvetítő szerepel, akik segítettek a náciknak „aranyat elrejteni, illegális tranzakciókat álcázni a hadianyagok megvásárlására, zsidó vagyontárgyakat fosztogatni, egyebek között zsidó vállalkozások árjásításával, és általában támogatni a náci hadigazdaságot”
– írta Barofsky a bizottságnak címzett, december 17-én kelt levelében, amelyet a Bloomberg ismertetett.
A csoport számos olyan ügyfélaktát talált, amelyeken németül az „Amerikai fekete lista” feliratú bélyegző szerepelt. A megjelölést a második világháborús szövetségesek használták olyan személyek és vállalatok megjelölésére, akiket közvetlenül a nagyhatalmak finanszíroztak, vagy akikről ismert volt, hogy rendszeresen kereskednek velük.
Barofskyt, az amerikai Troubled Asset Relief Program korábbi főfelügyelőjét a Credit Suisse 2022 novemberében eltávolította ombudsmani tisztségéből, majd 2023 végén a Credit Suisse-t felvásároló UBS Group visszahelyezte őt korábbi posztjára.
„Mivel a UBS 2023 júniusában felvásárolta a Credit Suisse-t, prioritásként kezeljük, hogy a felülvizsgálat alapos és átfogó legyen, és ennek megfelelően ismét Neil Barofskyt bíztuk meg független ombudsmannak” – közölte a UBS szóvivője a hétvégén.
„Minden szükséges segítséget megadunk ahhoz, hogy megkönnyítsük a munkáját, hogy a lefolytatott felülvizsgálat révén fényt derítsen a történelem e tragikus időszakára.”
Sheldon Whitehouse szenátor, a Költségvetési Bizottság elnöki tisztét betöltő demokrata párti szenátor dicsérte az UBS-t, amiért intézkedett „az összes vonatkozó nyilvántartás alapos felülvizsgálatának biztosítása érdekében”.
Chuck Grassley szenátor, a testület vezető republikánusa üdvözölte „a Credit Suisse újbóli együttműködését az UBS vezetésével”, ugyanakkor bírálta, hogy a Credit Suisse éveken át titkolta a náci kapcsolatokra vonatkozó további bizonyítékokat. A Credit Suisse „nem mindig osztotta meg az általa ismert információkat” a korábbi vizsgálatok során – mutattak rá a szenátorok.
A mostani vizsgálat olyan bizonyítékokat is feltárt, amelyek „jelentős kapcsolatot” mutattak ki a Credit Suisse és az úgynevezett patkányvonalak között, amelyek a náci háborús bűnösök és kollaboránsok menekülését segítették a II. világháború után. Ennek eredményeként számos európai országból származó náci elkövetőnek, fasisztának és kollaboránsnak sikerült külföldre jutva elkerülnie a büntetőeljárást.
A nyomozók több mint három tucat, a patkányvonalakkal kapcsolatban álló személy Credit Suisse számláját azonosították
– írta levelében Barofsky.
A svájci pénzintézetnél nem csak ez a vizsgálat folyik: az Egyesült Államok azokat az orosz számlákat is átnézi, amelyeket a korábban pénzmosással is összefüggésbe hozott Credit Suisse-tól vett át az UBS.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!