Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában azt mondta:

minden járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut a Versenyképes járások programnak köszönhetően; a 65 milliárd forinttal rendelkező program legfőbb célja a területi különbségek csökkentése.

Szerint minden ország versenyképessége annál erősebb, minél kisebbek a területi különbségek, és Magyarország ebből a szempontból meglehetősen tagolt.

Példaként említette, hogy

Budapest fejlettsége magasan meghaladja az uniós átlagot. 

  • Ha 100 százaléknak vesszük az európai uniós átlagot, akkor Budapest 163 százalékon áll,
  • míg Pest vármegye 67-68,
  • de például az Észak-Alföld 48 százalék.

Az MTI tudósítása szerint a miniszter azt mondta: újabb motor lesz a fejlesztésben a Versenyképes járások program, és míg a Modern városok program vagy a Magyar falu program településekre koncentrált, ez a térségi fejlesztési logikát állítja középpontba, és a megvalósításhoz a települések együttműködésére is szükség lesz.

A miniszter úgy vélte,

a 174-ből 141 járás nagyobb összeget kap a fejlesztésekre, mint amennyi az iparűzési adó növekményükből következne, de a maradék egynegyed rész sem jár rosszabbul, mert ők viszont a magasabb összeget mindenféle korlátozás nélkül pályázhatják.

A fejlesztési célokat a legtágabban határozzák meg, sőt, üzemeltetésre, fenntartásra is fordítható a támogatás.

Navracsics Tibor szerint

térségben kell gondolkodni, mert egy-egy nagyvárosba a környékről is bejárnak dolgozni, hozzájárulnak a gazdaság megerősítéséhez, a szolgáltatások fenntartásához, ezért nem csak a városi infrastruktúrát kell fejleszteni, de például a bejárást könnyebbé tevő közösségi közlekedést, vagy az egészségügyi szolgáltatásokat, amit a térségben élők is igénybe vesznek.

Navracsics Tibor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában is járt, ott azt mondta:

járásonként lesznek fejlesztési fórumok, legalább három településnek kell összefognia, hogy fejlesztési javaslatot vigyen be a fórumra.

A fórum által elfogadott javaslatokat terjesztik be a minisztériumba, ahol azt nézik majd, hogy azok hogyan vágnak egybe az országos fejlesztéspolitikai elképzelésekkel.

Kitér arra is, hogy a polgármesterek eltérően ítélik meg a szolidaritási hozzájárulást, Budapest például a főváros kifosztásaként értelmezi ezt az intézkedést, Debrecen fideszes vezetője az elején heves kirohanást intézett a versenyképes járások védelmében, Székesfehérvár szintén fideszes polgármestere pedig az első pillanatban mellé állt.

Egy polgármester látókörétől függ, van, aki csak városban tud gondolkodni, van, aki a térséget is látja, és tudja, hogy a városa gazdaságát a környékben élők legalább olyan mértékben tartják fenn, mint a város polgárai

- fogalmazott a tárcavezető.

Megjelent a rendelet, amelyben a kormány 855 önkormányzatra szab ki szolidaritási hozzájárulást, Budapestnek 89 milliárdot kellene fizetnie. Erről ITT írtunk bővebben.