Kijózanító értékelést tett közzé december végén a Bloomberg amerikai hírmagazin Economics csoportja a német gazdaság elmúlt öt évéről és jövőbeni kilátásairól. A válság okait és jelenségeit már sokan, sokféleképpen megvilágították Európa beteg emberénél, ám ezúttal hosszú távon is drámai képet festenek.
Az EU vezető gazdasága a mélypont felé közelít egy rázós pályán, ahonnan már nincs visszaút, ez pedig magával rántja az egész kontinenst
– derül ki a terjedelmes elemzésből.
Mindenki élete egyre rosszabb lesz
Öt év stagnálás után a német gazdaság öt százalékkal kisebb, mint a járvány előtti növekedési trend fenntartása esetén lehetne.
A Bloomberg Economics becslése szerint ennek a lemaradásnak a nagy részét nehéz lesz pótolni – elősorban a strukturális megrázkódtatások, például az olcsó orosz gáz elvesztése és az autóipar tovagyűrűző válsága miatt.
A visszaeső export és a csökkent versenyképesség pedig azt jelenti, hogy minden háztartás körülbelül 2500 eurót veszít évente.
"Élete hátralévő éveiben minden ember élete fokozatosan rosszabbodik egy kicsit.
Ez egy nagyon lassú, nagyon elhúzódó hanyatlás. Az életszínvonal romlásával a választók hibáztatni kezdenek, a társadalmi feszültségek elűzik a külföldi tehetségeket, akikre az országnak égetően szüksége van.
Az óvatosság és a neheztelés mérgező koktélja pedig szétárad Európa szerte"
– magyarázza Amy Webbet, a Future Today Institute alapítója a Bloomberg elemzésében.
Közel kétszázezer ember kezét engedi el az autóipar
A Berliner Zeitung közlése szerint 2024 végén hat százalék a munkanélküliségi mutató Németországban, ami 2016 óta a legmagasabb szintet mutatja.
A Scholz-kormány összeomlása ráadásul tetézi a bajt, az elmúlt hetekben több nagy munkaadó jelentett be elbocsátásokat: a Thyssenkrupp acélgyártónál 11 ezer, a Boschnál 3800, a Schaefflernél 2800, míg a kölni Fordnál 2900 állást kell megszüntetni, miközben továbbra is előtérben van a Volkswagen válsága, ahol 2030-ig több mint 35 ezer embert küldhetnek el.
Az Autóipari Szövetség (VDA) szerint 2035-ben 186 ezer fővel kevesebb emberre lesz szükség a szektorban, mint 2019-ben.
Ráadásul minél tovább tart a politikai és gazdasági bizonytalanság, annál kevésbé lesznek hajlandóak a cégek megtartani az alkalmazottaikat, illetve munkaerőt felvenni – állapítják meg.
Csődben a helyszín, menekülnek a vállalatok
Az ország, mint üzleti helyszín csődjéről beszélt a Nagykereskedelmi, Külkereskedelmi és Szolgáltatási Szövetség (BGA) elnöke is a Reutersnek.
Dirk Jandura vázolta: a következő években a vállalatok növekvő migrációja várható, több szektorban már megkezdődött a termelési létesítmények külföldre költöztetése.
A túl magas költségek miatt a nagyok áttelepülnek, a középvállalkozások szenvednek vagy bezárnak, különösen az energiaigényes ágazatokban, mint a vegyipar, a fémipar és a gépipar – mondta.
A Welt idézi: a családi vállalkozások tulajdonosai is attól tartanak, hogy túl sokan távoznak a feldolgozóiparból, ami további leállásokat, csődhullámokat hoz.
A Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK) ugyancsak strukturális válságról értekezik évértékelőjében, ami szerint az üzleti bizalom mélyponton van, ez pedig leginkább a magánszektorból származó befektetések terén mutatkozik meg.
Cserben hagyják a kontinenst, összeomlanak
Évek óta tartó rossz döntések és némi balszerencse összetörte Németország gazdasági modelljét éppen akkor, amikor Európa többi részének szüksége van ipari izomzatára, hogy segítsen a régiónak lépést tartani Kínával, illetve kezelni Oroszország ukrajnai háborúját, és reagálni az egyre inkább elszigetelődő Egyesült Államokra.
Ehelyett Németország az újraegyesítés óta a legnagyobb válsággal néz szembe – összegzik a konzekvenciákat a Bloombergnél, amely szerint
fő nyugati partnerünk évtizedes rendszerének stabilitása éppen összeomlik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!