A német kormány szerdán elfogadta a jövő évi költségvetés 30,6 milliárd eurós csökkentését, ami az egészségügytől a gyermekgondozásig és a tömegközlekedésig olyan területeket érint, amely heves politikai csatákat váltottak ki a kormánykoalíción belül és megosztotta a politikusokat – írja a Politico.
Christian Lindner pénzügyminiszter szerint a koronavírus-járvány miatt felpörgetett államadósság és az orosz ukrajnai háború által kiváltott energiaválság miatt elkerülhetetlenek a drasztikus megszorítások. Ragaszkodott hozzá, hogy az ország visszatérjen a szigorúbb költségvetési politikához, amely figyelembe veszi az ország alkotmányban rögzített adósságféket, és amely korlátozza a kiadásokat.
Meg kell szabadítani az államot az adósságtól anélkül, hogy több adóval terhelnénk az embereket és a vállalkozásokat
– mondta Lindner.
A csökkenő adóbevételek és a múlt havi adatok azt mutatják, hogy Németország recesszióba süllyedt. A megszorítások minden minisztériumot érintenek, kivéve a védelmi, a munkaügyi és jóléti minisztériumot.
Olaf Scholz kancellár szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és Lindner Szabad Demokrata Pártja (FDP) hárompárti kormánykoalíciójának politikusai között már súlyos nézeteltérések vannak. Scholz azt mondta, a költségvetést kihívás elé állítja az a tény, hogy az elmúlt években sokan megszokták a nagymértékű kiadásokat.
Most ismét olyan költségvetést fogunk készíteni, amely nem a válságok leküzdésére törekszik a további hitelből finanszírozott forrásokkal, hanem kifejezetten országunk jövőjét szolgálja.
A megszorítások jóval nagyobbak, mint a 18-22 milliárd eurós kezdeti mérték, amelyet Robert Habeck zöldek gazdasági minisztere említett a múlt hónapban. Ennek ellenére a kormány továbbra is 16,6 milliárd eurónyi új adósságot tervez jövőre – ez az adósságfék alatt megengedett maximális összeg.
A vita annyira kiéleződött az elmúlt napokban, hogy a Zöldek és az FDP képviselői bizalmas kormányzati leveleket osztottak meg a Twitteren, hogy megmutassák, kit kell hibáztatni a megszorításokért.
Karl Lauterbach egészségügyi miniszter bejelentette, hogy minisztériuma megszünteti a tartós ápolási biztosítás állami támogatását. Emellett csökkenti a kormány diákfinanszírozási lehetőségeit, valamint a közlekedés, Berlin így kevesebb pénzt tud biztosítani az ország gyengélkedő vasúthálózatának felújítására.
Németország védelmi költségvetése jövőre megmenekül a megszorításoktól, és kismértékben 50 milliárd euróról közel 52 milliárd euróra nő. Ez a növekedés azonban az előrejelzések szerint csak az infláció miatt megnövekedett költségeket fedezi, és nem lesz elegendő a sürgősen szükséges beruházások kifizetésére, amelyek Németország katonai képességeinek növelését célozzák.
Scholz egyelőre azt mondta, hogy a kormány 100 milliárd eurós speciális alapot vesz igénybe katonai fegyverkezésre, hogy kifizesse ezeket a beruházásokat, és teljesítse a NATO azon célját, hogy a jövő évtől a gazdasági teljesítmény legalább 2 százalékát védelemre fordítsa.
Újból recesszióba zuhant Németország, a koronavírus alatt volt ilyen utoljára
A tavalyi utolsó negyedév után az idei első negyedévben is csökkent Németország hazai összterméke (GDP), az Európai Unió legnagyobb gazdasága ezzel úgynevezett technikai recesszióba került. Bővebben >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!