A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tavaly elfogatóparancsot adott ki Netanjahu, és a volt védelmi minisztere, Gallant ellen „emberiség elleni és háborús bűnök miatt”. Szijjártó Péter anno úgy kommentálta az elfogatóparancsot, hogy „ez a döntés szégyenletes és abszurd.”
Donald Trump a napokban szankciókat rendelt el a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) munkatársai ellen, közvetlenül azután, hogy vendégül látta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. A Fehér Ház szerint a bíróság korlátozza Izrael önvédelemhez való jogát, miközben figyelmen kívül hagyja Iránt és az Izrael-ellenes csoportokat.
A szankciók értelmében az amerikai kormány lefoglalhatja az ICC ingatlanait és eszközeit, továbbá megtilthatja egyes tagoknak az országba való belépését.
A magyar külügyminiszter egyetértett az amerikai elnökkel és Facebook-oldalán jelezte, hogy Magyarország átértékeli jövőbeli részvételét a Nemzetközi Büntetőbíróságban. Nyilatkozata senkit sem érhetett váratlanul, hiszen kilenc hónapja Orbán Viktor kormányfő már megkérte három miniszterét, hogy vizsgálják meg, mivel járna, ha kilépnénk a büntetőbíróságból.
Pro és kontra
Az Egyesült Államok és Izrael nem tagja a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságnak. Az ICC-nek egyébként 125 tagállama van szerte a világon.

A tagállamok közül 79-en, köztük az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország aláírta az a közös nyilatkozatnak, amelyben elítélték Trump szankcióit az ICC munkatársai ellen. Többek között Ausztrália, Csehország, Magyarország és Olaszország azonban nem csatlakozott a tiltakozó állásfoglaláshoz – számolt be róla a BBC.
Megtépázódott a Nemzetközi Büntetőbíróság tekintélye, mi pedig soha nem vettük túl komolyan
Egyre kevesebb európai ország teljesítené a Netanjahu ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancsot. Bátki Pál ügyvéd szerint, ha a Nemzetközi Büntetőbíróság nem tudja kiharcolni magának a neki szánt erős büntető hatalmat, és nem hogy gyűjtené, hanem elveszíti a tagállamait és legitimációját, akkor el kell gondolkozni azon, hogy hogyan tovább.Megjegyzendő: az ICC-tagság nem kötelező érvényű egy elfogatóparancs végrehajtására, ahhoz a római statútumot át kell emelni az adott ország jogrendszerébe. Ez történt Magyarország esetében is. Lelkesen a Nemzetközi Büntetőbíróság tagjai lettünk még anno az uniós tagságunk előtt, ám az Országgyűlés nem tette a belső jog részévé az ICC római statútumát 2002 óta.
A római statútumból való kilépésünkkel kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy a felmondási idő egy év. Eddig jellemzően afrikai országok mondták fel a szerződést. Az EU országai és az Európai Parlament pedig politikailag támogatták a Nemzetközi Büntetőbíróság létét
Utolsó csepp a pohárban
a bíróság ki van szolgáltatva a tagállami együttműködésnek, mivel saját rendőri végrehajtó hatalma nincsen. Néhány afrikai országon kívül még az USA és Oroszország hátrált ki a szerződésből, nyilván féltve a saját szuverenitásukat és tényleges világhatalmukat”
Nem vagyok arra hivatott hogy politikailag minősítsem a magyar kormány hozzáállását ehhez a kérdéshez, de az biztos, hogy egyenesebb dolog a nemzetközi jog szabályai szerint kilépni egy egyezményből, vállalva a politikai következményeket, mint a tagjaként bomlasztani azt és rombolni a tekintélyét azzal, hogy meghívást teszünk közzé elfogatóparanccsal sújtott gyanúsítottakkal kapcsolatban.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Gigantikus csalás: már megint ellopták a fél világot
Zelenszkij: akár világháború is lehet

Tiborcz István: Mi, magyarok, zseniálisak vagyunk

Kitálalt a mérnök: ennyi ideig maradnak állva a panelházak

Ez egyre félelmetesebb: majdnem átjutott az AI egy állásinterjún

Beüt az energiakrach az EU-ban? Visszatérhet az orosz gáz korszaka
Beütött a krach, leáll a General Motors egyik gyára

Nem cáfolták a titkosszolgálatot: Putyinék érzékelőkkel kémlelhetik a brit tengeralattjárókat

Ősellenség a kórházi adósság – Új világ jöhet az egészségügyben
