A világ egyik legnagyobb globális egészségfinanszírozója az adományok komoly növelését fogja kérni a magánszektortól, mivel az Egyesült Államok az Egészségügyi Világszervezetből való kilépésről szóló döntését követően kevés lesz az állami hozzájárulások mennyisége. Az AIDS, a tuberkulózis és a malária elleni küzdelem globális alapja a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy közel 50 százalékkal több pénzt kér magánszervezetektől, köztük emberbaráti szervezetektől és cégektől, összesen 2 milliárd dollár értékben.
Peter Sands, ügyvezető igazgató elmondta, hogy a davosi Világgazdasági Fórumon ismertetendő terv már a novemberi amerikai választások előtt elkészült. A nemzetközi segélyszervezetek globálisan szigorú költségvetésből élnek, miközben egyre nagyobb a munkájuk iránti igénye a konfliktusok kezelésétől a klímaváltozásra való reagálásig – tette hozzá.
Az utolsó finanszírozási körben a Globális Alap (Global Health) 15,7 milliárd dollárt gyűjtött össze három éven át végzett munkájáért. Ez 1,3 milliárd dollárt tartalmazott a magánszektortól, köztük olyan csoportoktól, mint a Gates Foundation, az angol bányászati óriás, az amerikai és a japán gyógyszergyártó, a Takeda.
Az Alap a következő munkaidőszakra, 2027-2029-re igényelt teljes pénzösszeget még ebben az évben közzéteszi.
Az Egyesült Államok az alap eddigi legnagyobb adományozója, 6 milliárd dollárt ígért az utolsó finanszírozási körre. Az ország hozzájárulásai Trump első, 2016 és 2020 közötti elnöki ciklusa alatt hasonlóak voltak a korábbi kormányzatokhoz.
Azonban miután Trumpot hétfőn másodszor is beiktatták, és gyorsan a WHO-ból való kilépés és a nemzetközi segélyek befagyasztása felé mozdult el, megrázkódtatta ezzel a globális egészségügyi közösséget világszerte.
Sajnálatos, hogy idáig jutottunk – mondta Sands, mert az Egyesült Államok rendkívüli eredményeket ért el a globális egészségügy terén, a WHO iránymutatásainak kritizálása mellett.
A Globális Alap (The Global Found) közvetlenül a betegségek által sújtott régiókban dolgozó szervezeteknek nyújt támogatásokat a betegségek terjedésének megfékezésére és az egészségügyi rendszerek javítására.
A WHO a járványok nyomon követésére és megfékezésére irányuló globális koordinációra, a vészhelyzetekre való reagálásra, valamint az egészségügy és az egyetemes egészségügyi ellátás nemzetközi előmozdítására összpontosít.
A WHO eljutott oda, hogy döntenie kell, kivel tud foglalkozni és kivel nem
A több mint 150 országban jelen lévő WHO a tavalyival azonos összeget szeretne összegyűjteni, hogy a 42 válságövezetben élő több mint 300 millió embert megsegíthesse. Közölték azt is, hogy olyan új kihívások is nehezítik a helyzetüket, mint a soha nem látott globális egészségügyi válságok, az éghajlatváltozás okozta problémák, a járványok és a népesség elvándorlása. Erről itt olvashatnak többet >>>Számos más globális egészségügyi szervezet is pénzt szeretne gyűjteni idén, köztük a Gavi vakcinacsoport, amely 9 milliárd dollárt keres a gyermekkori immunizálás támogatására a világ legszegényebb országaiban. A Gavi egy magánszektorbeli befektetői csoport létrehozását is tervezi ebben az évben, és a finanszírozási források diverzifikálására összpontosít.
Gavi a WHO-val együttműködve támogatja az országok oltási programjait.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Hatalmas Trump-fordulatot remélnek a héten

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Mi ez a nagy fegyverkezési láz a Balkánon? – Ellenőriztük a tényeket

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás
