Egyre több nyugdíjas dönt úgy világszerte, hogy elhagyja hazáját és egy idegen országban tölti el idős éveit. Az amerikaiknál például a tengerentúli nyugdíjba vonulás sokakat vonz, a külügyminisztérium adatai szerint az Egyesült Államokon kívül 760 ezren kapnak évi 7,5 milliárd dolláros juttatást a társadalombiztosítási hivataltól.

A U.S. News és a World Report elemzésében arra kereste a választ, hogy mely országok a legideálisabbak utolsó éveinkre. A kutatás több szempontot is figyelembe vett, így például

  • megfizethetőség,
  • adókörnyezet,
  • barátságos környezet és emberek,
  • vonzó lakóhely,
  • kellemes éghajlat,
  • tulajdonjogok tiszteletben tartása,
  • egészségügyi ellátás fejlettsége.

Spanyolországtól Svájcig

Hátulról előre haladva, a listán az ötödik Spanyolország, a felmérés válaszadói ezt az országot tekintették a legbarátságosabb nemzetnek. Magas pontszámot kapott az ország azért is, mert kellemes a klímája és sok a kulturális lehetőség. Az ibériai ország ráadásul „arany vízum” programmal rendelkezik, amely lehetővé teszi a letelepedést azok számára, akik legalább 500 ezer eurót költenek ingatlanra.

A negyedik helyen Ausztrália található, ezt az országot leginkább a 45 éven felüliek pontozták fel, szerintük ugyanis a helyiek boldogok és szórakoztatóak. A festői tájakkal és látnivalókkal rendelkező Ausztrália egyébként idén a harmadik helyről esett vissza egy helyet.

A dobogó legalsó fokára, tehát a harmadik helyre az a Portugália futott be, amely tavaly még második volt. Amellett, hogy gyönyörű tájakkal rendelkezik, azért kapott magas pontszámot, mert a lista öt szereplője közül ez a legolcsóbb ország. Korábban Portugáliában kedvező adórendszer volt , amely különösen előnyös lehetett a nyugdíjas kivándorlók számára, de az ország egy olyan irányba mozdult el ennek kapcsán amely állítólag kizárja az új, külföldről érkező nyugdíjasok kedvező adókulcsát .

2024-ben megtartotta tavalyi második helyét Új-Zéland, amely leginkább családbarát milliője miatt lett ezüstérmes. Az ország barátságos és boldog társadalma mellett lenyűgöző földrajzi adottságai miatt került be a legjobbak közé.

Megőrizte trónját az első helyen Svájc, amelyet a válaszadók a legjobb országnak és a nyugdíjasok számára legkellemesebb helynek szavaztak meg. A szavazók körében fontos szempont volt a tulajdonjog tiszteletben tartása, a kedvező adózási környezet és a fejlett állami egészségügyi rendszer.