Az első Oktoberfestet 1810-ben rendezték meg és 1819-ben nyilvánították évente tartandó népünnepélynek, kezdetét pedig a barátságosabb időjárású szeptemberre hozták előre. Háborúk és járványok miatt eddig 26-szor maradt el, így az idei a 189. Oktoberfest Münchenben.

Tavaly 7,2 millió vendég érkezett a 18 naposra bővített fesztiválra, ami a szervező, München városának statisztikái szerint a nyilvántartás 1980-as kezdete óta rekordnak számít. Az idén október 6-ig tartó népünnepélyre mintegy hatmillió látogatót várnak.

A város felügyeli az árakat

A sör ismét drágább lett: egy literes korsó (Maß) 13,60-15,30 euróba kerül. A felszolgált vízért literenként tíz eurót kérnek el, de tavaly óta már ingyen is lehet ivóvízhez jutni a kutaknál.

Az italok árát nem München városa határozza meg egyébként. Az Oktoberfest szervezőjeként azonban a város ellenőrzi a vendéglősök által felszámított árakat, hogy azok észszerűek legyenek, ehhez pedig összehasonlítja az árakat a München város területén található nagy gasztronómiai létesítmények áraival. A sör esetében ezek az árak 7,70 euró és 12,80 euró között mozognak, amennyiben egy liter export nedűt vizsgálnak.

Online csalók miatt ugrik a belépő és a pénz is

Ha az ember nagyobb társasággal menne a rendezvényre, mindenképp érdemes már előre asztalt foglalni, ugyanis állandó telt ház van. A bajor fogyasztói tanácsadó központ azonban figyelmeztet: nem minden online ajánlat legális.

Brutális tömeg hömpölyög az Oktoberfest területén

Két folyton felmerülő problémára hívják fel a figyelmet: 

  • sokszor jóval drágábbak az eredeti áraknál,
  • egyáltalán nem lehet biztos benne, hogy az ajánlat valóban létezik és beengedik a sátorba.

„Sok – a fesztiválon résztvevő – házigazda rögzíti az általános szerződési feltételeiben, hogy a nem közvetlenül tőlük vásárolt foglalások érvénytelenek” – figyelmeztetett a szövetség. Aki erre nem figyel oda, és nem az adott házigazdánál foglalt online, azt elküldik a bejáratnál.

A fogyasztóvédelem arra hívja fel a figyelmet, hogy ha valaki nem legális, ezáltal nem létező foglalással próbál bejutni a sátrakba, realizálván a problémát, azonnal megpróbálja visszaszerezni a dealertől a foglalási pénzt, ám a csalóknak akkora már nyoma sincs az interneten. Így a vendég duplán pórul jár, hiszen a helyszínre sem tud bejutni és még alaposan meg is kopasztották.

Ha valaki most indulna Magyarországból a rendezvényre, javasoljuk, hogy vagy a fesztiválon résztvevő sörházak hivatalos weboldalán keresztül foglaljon, vagy az oktoberfest-booking.com hivatalos portálon.

Túl sok volt a késes támadás, ezért beszigorítottak

A solingeni és müncheni merényletek miatt az idei fesztivált fokozott biztonsági óvintézkedések mellett tartják meg. A bejáratoknál végzett ellenőrzések és a magas rendőri jelenlét már régóta részei a kidolgozott biztonsági koncepciónak, csakúgy, mint a nagyméretű táskák, kések és üvegpalackok bevitelének a tilalma. A drónok reptetése is tilos a terület felett.

A fesztiválon először használnak kézi fémdetektorokat, a rendőrség és a biztonsági személyzet véletlenszerűen, vagy gyanús tevékenység nyomán használja őket.

A mintegy 600 rendőr és 2000 biztonsági személyzet mellett több mint 50 kamerát telepítettek a fesztivál területére.

„Reagálnunk kellett arra a tényre, hogy az elmúlt hetekben és hónapokban több késes, illetve fegyveres támadás volt Németországban” – mondta Dieter Reiter müncheni polgármester, majd közölte, mindent megtesznek annak érdekében, hogy az Oktoberfestre senki ne tudjon késsel vagy más veszélyes fegyverrel bejutni.

Orosz tolmácsokat keresnek a mentősök

A rendezvény első napjai szerencsére különösebb egészségügyi vészhelyzet nélkül zajlottak le, ám a mentősök jelezték, sokszor nemcsak orvosi tudásukra van szükség, hanem nyelvi készségeikre is.

Arról számoltak be, hogy a napokban egy fiatal japán nő került be az orvosi ügyeletre miután csúnyán elesett, de a beteg sem németül, sem angolul nem beszélt, csak anyanyelvén tudott kommunikálni, ami nagyon megnehezítette az anamnézis felvételét. 

Diszpécser az Aicher Ambulanz Union Wiesn műveleti központjában az Oktoberfest területén

Újra és újra megtörténik, hogy az Oktoberfest vendégei csak saját anyanyelvükön tudnak kommunikálni és nem mindig vannak olyan emberek a helyszínen, akik segíthetnek. Az Aicher Ambulance közleménye szerint

folyamatosan keresik az olyan egészségügyiseket és civileket, aki tudnak segíteni tolmácsolásban, jelenleg orosz nyelvre keresnek tolmácsot sürgősen.

Szélsőjobbos rigmusok miatt tiltottak be egy dalt

A fesztivál szervezői nem engedélyezik a L'amour toujours című dal lejátszását a rendezvényen, miután az elmúlt hetekben több botrány is volt Németországban abból, hogy a tömeg rasszista rigmusokkal tarkítva énekelte az évtizedes popslágert.

„Be akarjuk tiltani, és be is fogom tiltani" – mondta az Oktoberfest főszervezője, egyben München munkaügyi és gazdaságfejlesztési osztályvezetője, Clemens Baumgärtner az olasz DJ, Gigi D'Agostino dalával kapcsolatban.

Baumgärtner azt is elmondta, hogy az Oktoberfest működési feltételei lehetővé teszik számukra, hogy bizonyos szlogeneket vagy tartalmakat kitiltsanak a fesztiválról.

„A Wiesnen nincs helye semmiféle jobboldali baromságnak”

 – közölte, utalva a Theresienweise néven ismert területre, ahol minden évben megrendezik a fesztivált.

Az átdolgozott dalról az internetre felkerült videók miatt a rendőrség gyűlöletkeltés gyanújával több német tartományban is büntetőeljárást indított. Egy az internetre feltöltött videóban többen az ismert dallamra a következőket énekelték: „Külföldiek kifelé, Németország a németeké”.