A BBC brit közszolgálati műsorszolgáltató oknyomozása szerint:
több brit szupermarketben kapható „olasz” paradicsompüré nagy valószínűséggel olyan paradicsomot tartalmaz, amelyet nem Olaszországban, hanem Kínában termesztettek, és kényszermunkával szedték.
Néhány termék nevében szerepel is az „olasz” szó, például a Tesco „olasz paradicsompüréje”.
A BBC által végzett tesztelés alapján 17 olyan saját márkás termék található az Egyesült Királyságban és Németországban, amelyek valószínűleg kínai paradicsomot tartalmaznak.
Kínában termesztik a világ paradicsomának körülbelül egyharmadát.
A Hszincsiang északnyugati régiója tökéletes éghajlati körülményeket biztosít a paradicsomtermesztéshez, és a kínai paradicsomok többsége innen származik. A helyi ujgurok és más muszlim kisebbségek kényszermunkája révén termesztik, bár Kína tagadja ezeket az állításokat.
A BBC tucatnyi kínai dolgozót kérdezett meg, akik szerint a termelt paradicsomot külföldre exportálták. A munkásoknak napi magas kvótákat kell teljesíteniük, és ha ennek nem feleltek meg, elektromos sokkolókkal büntetik őket.
A Kínából Európába szállított paradicsomot jellemzően vonattal juttatják el Kazahsztánon, Azerbajdzsánon és Grúzián keresztül Olaszországba.