Az olasz hatóságok szerint aggasztó, hogy a terroristák hamisított okmányok segítségével kezdtek ingatlanokat bérelni az interneten keresztül, amelyeket így nem tudnak ellenőrizni. Vittorio Pisani, országos rendőrfőkapitány szerint felmerült az igény szigorú intézkedésekre – írta mg a Daily Mail.
A kulcsosdoboz-tilalom egyébként közvetlen válaszként értelmezhető a rövid távú bérletek elleni haragra. A fém kulcsdobozok a túlturizmus szimbólumává váltak Velencében, Firenzében, Rómában, Nápolyban és más városokban.
A tilalmat üdvözölte Roberto Gualtieri, Róma polgármestere, aki szerint a fém kulcsdobozok „tönkreteszik az utcáikat”. Az ellenzők pedig azzal érveltek, hogy az intézkedés „diszkriminatív”, és árt a helyi vállalkozásoknak.
A lépés az Airbnb-s és a rövid távú bérbeadások elleni lázongások sorozatát követően történt Olaszországban.
A múlt hónapban a milánói kampányolók fém kulcsdobozokat rongáltak meg városszerte azzal, hogy minél kevesebb a lehetőség lakásbérlésre, annál több ház jut mindenkinek.
Firenzében a város lakásainak csaknem egyharmada szerepel az Airbnb-n, a tüntetők „Mentsük meg Firenzét, hogy élhessünk” szlogennel ellátott matricákat ragasztottak mindenhová. Eközben Rómában a magukat Robin Hoods-nak nevező aktivisták több széfet tüntettek el a római ingatlanokból, hogy ne tudjanak a turisták hozzáférni a lakásokhoz.
Az Airbnb térnyerése azt eredményezte, hogy egyes bérbeadók a szobákat vagy az apartmanokat inkább rövid tartózkodásra adták ki, mint az ott letelepedni szándékozóknak, hosszútávra. Ez csökkentette a teljes lakáskínálatot, és megnövelte a bérleti díjakat.
A tavalyi évben több mint 35 millió turista látogatott el Rómába, ami rekordévet hozott, és minden idők legnagyobb látogatottságát jelenti. Az előző évben, amikor Róma kijött a világjárványból, mintegy 15 millióan érkeztek – 2021-hez képest a 30 millió éjszakai szállás 176 százalékkal nőtt.
Az Airbnb szóvivője elmondta, nagyon komolyan veszik a biztonságot, és elismerik a helyi szabályozások betartásának, valamint az összes érintett fél biztonságának és védelmének fontosságát.
„Támogatjuk a városokat abban, hogy felszámolják az illegális kulcsdobozokat a közterületeken és a személyes vendégfogadást részesítsék előnyben" – tette hozzá.
Budapesten már szinte megfizethetetlen a bérlakás
A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja az év első tíz hónapjában átlagosan 260 ezer forint volt, ami 10,5 százalékkal haladja meg a tavalyi átlagot. A legnagyobb vidéki városokban átlagosan 170 ezer forint volt a lakások bérleti díja, csupán 1,8 százalékkal magasabb a tavalyinál. Erről itt olvashat részletesebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!