Hibába tízszer nagyobb a védelmi költségvetése, a NATO nem tudja tűzerőre váltani a vásárlóerejét Moszkvával szemben – állítja egy közelmúltbeli elemzés, amelyet az Infostart szúrt ki. Az anyagot a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) állította össze, miközben
Svédországban egyes politikusok arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy készüljön, mert háború törhet ki Oroszországgal.
A statisztikákból kiderült, hogy az amerikai és európai vállalatokat megelőzik az orosz védelmi beszállítócégek bevételei, ráadásul a háborúban álló ország sokkal hatékonyabban növelte a fegyvergyártást, mint a nyugatiak.
A SPIRI azt mondtja, hogy
- a nagy amerikai és európai cégek bevétele 2,5, valamint 0,2 százalékkal nőtt,
- ugyanez az oroszoknál 40 százalék,
- globálisan nézve pedig 4,2 százalék az emelkedés.
A száz legnagyobb nemzetközi fegyvergyártó vállalat között csak két orosz cég szerepelt (ennyi közölt csak adatot), s annak ellenére, hogy a nagy és ismert amerikai (pl. Lockheed Martin) és európai (pl. Thales) jóval gyártók jóval meghaladják az orosz cégekét, az oroszok valahogy hatékonyabban tudták militarizálni gazdaságukat.
Hogy ez mennyire reális, az kétséges, ugyanis a SPIRI szerint a háború kezdete óta kevésbé átlátható az orosz hadiipar, fentebb is említettük, hogy mindössze 2 orosz fegyvergyártó vállalat publikált pénzügyi jelentést.
Az azonban biztos, hogy az elmúlt mintegy 3 évben Ororszország egy hadiparra épülő gazdaságot épített fel, ezt bizonyítja, hogy
Moszkva tavaly 24 százalékkal növelte katonai kiadásait (109 milliárd dollárra) és azok már elérik a GDP 5,9 százalékát.
Ez már első látásra is sok, ám főleg akkor tűnik horrorisztikusnak, ha megnézzük, hogy a NATO-ban a GDP-arányos katonai kiadások átlaga 1,9 százalék.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!