1998-ig minden Norvégiában épített új nagy lakóépületnek bombabiztos menedéket kellett beillesztenie a tervezésbe. Azóta azonban nem épült új óvóhely – írta meg a Kyiv Independent.
Nagyobb a bizonytalanság körülöttünk – mondta Emilie Mehl, norvég igazságügyi és közbiztonsági miniszter, aki hozzátette, vigyázniuk kell a polgári lakosságra a háború vagy fegyveres támadás legrosszabb forgatókönyve esetén. Menedékek egyike azoknak a védelmi intézkedéseknek, amelyekre szükségünk van – utalt arra, hogy a norvég kormány újrakezdi az óvóhelyek építését, miután Oroszország folyamatosan támadja Ukrajnát.
A norvég kormány kétféle óvóhelyet javasol –
- az egyik, az új óvóhelyek kiépítése, amelyek megfelelnek a vegyi, radioaktív és erős robbanóanyagok elleni védelemnek,
- a másik típusú menedéket a meglévő építményekhez igazítják. Ezek lehetnek garázsok, metróalagutak vagy más föld alatti építmények, amelyek más funkciót töltenek be a mindennapi életben.
Az óvóhelyeket a legtöbb ukrán már jól ismeri, mindennapi rutinná vált, hogy pincékben, metróállomásokon és más építményekben, például földalatti parkolókban keresnek menedéket az orosz bombázások idején.
Mehl szerint, bár sokat tanultak a modern hadviselésről, azt is látják, hogy a menedékek elengedhetetlenek a civilek védelméhez. Ezt Norvégiában is meg kell teremteni, és ennek része kell, hogy legyen az ország felkészültségének a jövőre nézve – tette hozzá.
Norvégia a 12. helyen áll a világon az Ukrajnának nyújtott segélyek összegét tekintve, és eddig 2,8 milliárd dollárnyi humanitárius, pénzügyi és katonai támogatást nyújtott Ukrajna számára. Oslo 2025-ben 30 milliárd koronára (2,7 milliárd dollárra) növelheti ezt a támogatását – jelentette be Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök november 26-án.