A világ egyik legelterjedtebb mesterséges édesítőszerét a jövő hónapban az egyik vezető globális egészségügyi testület lehetséges rákkeltő anyaggá nyilvánítja – írja a Reuters két, a folyamatot ismerő forrásra hivatkozva.
A hírügynökség forrásai szerint az aszpartámot – amelyet a Coca-Cola diétás üdítőitaltól kezdve a Mars Extra rágógumikig használnak – az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató részlege, a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC)
júliusban fogja először az emberre nézve valószínűleg rákkeltő anyagként feltüntetni.
Az IARC-határozat, amelyet a csoport külső szakértőinek ülése után véglegesítettek a hónap elején, arra szolgál, hogy az összes közzétett bizonyíték alapján értékelje: valami potenciális veszélyt jelent-e vagy sem. A Reuters hozzáteszi, a határozat nem veszi figyelembe, hogy egy személy mennyit fogyaszthat biztonságosan egy termékből.
Mint írják, a különböző anyagokra vonatkozó hasonló IARC-határozatok a múltban aggodalmat keltettek a fogyasztókban, perekhez vezettek, és nyomást gyakoroltak a gyártókra, hogy újraalkossák a recepteket és alternatívákra váltsanak. Ez olyan kritikákhoz vezetett, amelyek szerint az IARC értékelései zavaróak lehetnek a nyilvánosság számára.
A JECFA, a WHO adalékanyagokkal foglalkozó bizottsága idén szintén felülvizsgálja az aszpartám használatát. A bizottság ülése június végén kezdődött, és várhatóan ugyanazon a napon, amikor az IARC nyilvánosságra hozza döntését – július 14-én – teszi közzé megállapításait.
1981 óta a JECFA szerint az aszpartám az elfogadott napi határértékeken belül biztonságosan fogyasztható.
Például egy 60 kilogrammos felnőttnek naponta 12-36 doboz diétás üdítőt kellene meginnia – az italban lévő aszpartám mennyiségétől függően – ahhoz, hogy veszélyeztetett legyen. A nemzeti szabályozó hatóságok széles körben osztották a véleményét, többek között az Egyesült Államokban és Európában is.
Az IARC szóvivőjére hivatkozva a hírügynökség hozzáteszi, hogy
mind az IARC, mind a JECFA bizottságok megállapításai júliusig bizalmasak, de hozzátette, hogy kiegészítik egymást, és az IARC következtetése az első alapvető lépés a rákkeltő hatás megértéséhez.
Az adalékanyag-bizottság kockázatértékelést végez, amely meghatározza egy adott típusú károsodás (például a rák) bekövetkezésének valószínűségét bizonyos körülmények között.