Világszerte a leggyakoribb rákos megbetegedések a mell-, a tüdő-, a vastag- és végbél-, valamint a prosztatarák, amelyeknek mintegy egyharmadát a dohányzás, a magas testtömegindex, az alkoholfogyasztás, az alacsony gyümölcs- és zöldségfogyasztás, illetve a fizikai aktivitás hiánya is kiválthatja.
Természetesen ott van még a légszennyezés is, mint jelentős kockázati tényező, ám még bőven sorolhatnánk a háttérben meghúzódó alattomos, vagy éppen nyilvánvaló okokat – olvasható a WHO honlapján.
A 2020-as felmérés alapját képező 10 milliós halálozás az alábbiak szerint oszlik meg:
- mellrák (2,26 millió eset);
- tüdő (2,21 millió eset);
- vastagbél és végbél (1,93 millió eset);
- prosztata (1,41 millió eset);
- bőr (nem melanoma) (1,20 millió eset);
- gyomor (1,09 millió eset).
A leggyakoribb rákos megbetegedések azonban országonként eltérőek. Egy 2022-es WHO által készített felmérés szerint a világon 82 országban a leggyakoribb a mellrák. Ide sorolható például Franciaország, Németország, Olaszország, Ausztria, Görögország, Argentína, Ausztrália, Kanada, illetve az Egyesült Államok – olvasható az alábbi Reddit posztban:
Most common Cancer type per country. Incidence, Both sexes in 2022.
byu/Mundane-Hat-565 inMapPorn
A második leggyakoribb rákos megbetegedés a prosztatarák, amely Brazíliában, Chilében, Norvégiában, Finnországban, Svédországban, illetve Írországban a leginkább jellemző.
A harmadik helyen a méhnyakrák szerepel, amely Bolíviában és az afrikai országokban Madagaszkáron, Tanzániában, illetve a Kongói Demokratikus Köztársaságban szedi leginkább áldozatait.
19 országban, és ezzel a negyedik helyen a tüdőrák szerepel, amely hazánkban is a vezető rákos megbetegedést okozza. Ide sorolható még azonban Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Lengyelország, illetve Kína is.
Ötödik helyen, 16 országgal a végbélrák szerepel, amely leginkább Oroszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Japánban, Bulgáriában, Romániában, Ukrajnában felelős a rákos megbetegedéseken alapuló halálesetekért.
Fontos megemlíteni, hogy a rákos megbetegedések sok esetben gyógyíthatók, amennyiben időben felismerik és hatékonyan kezelik.
Figyelmeztet a WHO - Már nem a koronavírus a leghalálosabb
Az Egészségügyi Világszervezet szerint felháborító, hogy a tbc-t tavaly 10,8 millióan elkapták, pedig van ellene védőoltás. A halálesetek száma lényegesen magasabb, mint bármilyen más fertőző betegségnél.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!