Ősszel gyakran meggyűlik a baja a sofőröknek a sáros, csúszós utakkal, főleg, ha azok agrárterületek mellett húzódnak. Hisz a betakarítás idején, különösen egy kiadós eső után a mezőgazdasági gépek rendre felhordják a sarat az utakra. De nem csak ők.

Egyáltalán nem mindegy, mit viszünk fel, és mit hagyunk magunk után az úttesten - mondta el a  Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztályvezetője a Haon érdeklődésére. Pécsi Norbert Sándor hangsúlyozta: a jogszabály értelmében minden közlekedő felelőssége az útburkolat szennyezésének megelőzése. 

A jogszabály általánosan tiltja a szennyezést, nem tesz különbséget sár, termény, motor- és gázolaj, trágya, úti szemét stb. között. Fontos azonban tudni, hogy szankcionálni, büntetni csak a hatóság tud és ők is csak abban az esetben, ha tetten érik a járművezetőt.

Amennyiben a Közút társaságnak kell például sárfelhordást eltakarítani, akkor a munka nagyságrendjétől függően akár a 100 ezer forintos összeget is elérheti a beavatkozás értéke – tájékoztatott Pécsi Norbert Sándor.

A Közút sárfelhordásnál kézi erővel vagy seprűs kocsival takarít, de igyekeznek valamennyi esetben felszólítani azt, aki beszennyezte az utat, hogy tisztítsa le az úttestről a piszkot. 

Amennyiben ismeretlen a tettes, rendőrségi feljelentést tesznek.

A társaság útellenőri szolgálata egyébként folyamatosan, meghatározott rend szerint járja a 31 ezer kilométeres országos közúthálózatot. Ha közúti szennyezést tapasztalnak és a helyszínen van gépjárműmozgás, akkor helyben felszólíthatják a szennyezést okozó személyeket a takarításra.

Lakossági bejelentéseket is fogadnak: telefonon a megyei diszpécserüknél (+3652819421) lehet jelezni az észrevételeket, írásban pedig elsősorban a www.kozut.hu oldal E-Ügyfélszolgálatán keresztül.