Csehország segítséget ajánlott fel Szlovákiának, hogy az ország területén át földgázt importálhasson, miután Ukrajna január elsejével leállította az orosz gáz szállítását területén keresztül a Robert Fico vezette országba is. 

A gáztranzit elvágása Európa egészére érvényes, beleértve Magyarországot is.

Szlovákia a cseh ajánlatra egyelőre nem reagált 

– közölte a cseh ipari és kereskedelmi minisztérium csütörtökön az MTI tolmácsolta közleményben.

Az ajánlatot Lukás Vlcek tárcavezető hétfőn levélben közölte szlovák hivatali kollégájával, Denisa Sakovával. A cseh miniszter a közszolgálati televíziónak csütörtökön azt mondta: Saková megköszönte a felajánlást. Hozzátette, a szlovák kormány mérlegelni fogja, hogy él-e vele.

„Keleti szomszédunk egyelőre nem jelentkezett” – erősítette meg Vlcek, hozzáfűzve, hogy a „cseh ajánlat hosszú távra szól”.

„Amennyiben Pozsony úgy dönt, hogy él az ajánlattal, akkor a cseh állami tulajdonban lévő Net4Gas kész azonnal a szlovákok rendelkezésére bocsátani a kezelésében lévő gázvezetékeket” 

– szögezte le Marek Vosahlík, a tárca szóvivője a Seznam.cz hírportál kérdése válaszolva.

Az állami kézben lévő szlovák gázipari cég, az SPP a lap szerint közölte: aktívan használja az gázszállításra korábban megkötött szerződéseit, de részleteket nem mondott erről.

Ondrej Sebesta, az SPP szóvivője nyilatkozatában ezzel kapcsolatban Szlovákia szempontjából fontosnak nevezte a Törökországon, Bulgárián, Szerbián és Magyarországon át vezető TürkStream, azaz a Török Áramlat vezetékén keresztül történő gázszállítást. 

Friss hír, hogy több mint egy éve nem járt 50 euró felett a földgáz jegyzése, és ez az energiatőzsdén rekordnak számít.

Van élet az orosz gáz után: másoknak már bejött az energiakitettség enyhítése

Az orosz földgáztól való függetlenedéshez elsősorban politikai akaratra lenne szükség – szögezi le GKI elemzése, mely szerint gazdasági oldalról nem látszik a gázimport előnye hazánkban. Részletek.