Még bíznak abban, hogy a tavalyinál kegyesebb lesz a téli időjárás a magyarok körében legnépszerűbb osztrák síparadicsomokban, ám az aggodalmak is erősek: az elmúlt években sok családi vállalkozás ment csődbe, mert hiába a hütték hamisítatlan vonzereje, a klímaváltozás és a drágaság miatt nehéz talpon maradni a versenyben.
Az ausztriai síterepek többsége üzemel, dübörög a téli szezon, de az eddigi, hószegény időjárás miatt nem mindegyikük van könnyű helyzetben. Mivel kevés a természetes hó, egyre nehezebb a gazdaságos üzemeltetés, például a magyarok által is gyakran látogatott Tirolban, Voralbergben, Karintiában – idézte az Economxnak a friss beszámolókat Kovács Balázs, nemzetközi turisztikai szakértő.
Özönlenek a külföldiek a sógorokhoz
Ausztria továbbra is a világ három legfontosabb országa közé tartozik a síelők számát tekintve: az USA és Franciaország után harmadik helyen állnak az eladott síbérletek alapján – tavaly körülbelül 20 millióan szálltak meg az alpesi ország terepein, többségében külföldiek.
A küldő országok közül hazánk az előkelő kilencedik helyen szerepelt, a lengyelek után és az olaszok előtt – derül ki a Síelők.hu összefoglalójából.
Olyannyira tarolnak az osztrák pályák, hogy az előző szezonban a téli sportok kedvelőinek körülbelül fele, több mint 342 ezer magyar töltött el néhány napot a nyugati szomszédos országban, de jelentős azok száma is, akik egynapos síelős kirándulásra utaznak át.
A szakportál szerint egyes régiókban kifejezetten meghatározó a jelenlétünk: Alsó-Ausztriában és Stájerországban a németek és osztrákok után a harmadik leggyakoribb vendégek vagyunk, míg Karintia, Salzburg és Tirol hegyei is nagyon népszerűek itthon.
Nem bírja a verseny az újabb áremelést
Tirolban a legtöbb síterep 1500 és 2500 méter tengerszint feletti magasságban található, így főleg az alsóbb pályák és a völgyfenéken működő kisebb liftek küzdenek problémákkal – mutatott rá Kovács Balázs.
A bécsi székhelyű GD Consulting ügyvezetője szerint például a nem éppen a legolcsóbb környéken, Vorarlbergben is kritikus a helyzet a bregenzi-erdő Schetteregg síliftjeinél (1100-1400 méter magasságban), ahol az elmúlt két szezon veszteséges volt, nem futotta új beruházásokra.
A tíz kilométernyi pálya hóágyúzási költségeinek áthárítása a jegyárakra szinte lehetetlen, további áremelést nem bír el a verseny. Ráadásul a szezon rövid: 90 működési nappal terveznek, de az előző szezonban is csak alig negyven napig voltak nyitva – mondta.
Salzburgnál és Karintiában is bizonytalan a helyzet
A szakértő felidézte: egy tanulmány szerint Salzburg síterepein a természetes hó mennyisége 1960 óta 30 százalékkal csökkent az 1500 méter alatti magasságokban.
A legnagyobb éghajlati változások a 80-as évek után a 2010-es évek közepétől tapasztalhatók: a várakozások szerint 2050-re ugyan nőhet a csapadék mennyisége, ám a hóvastagság és a síszezon hossza a hőmérséklet emelkedése miatt csökkenni fog.
Például a sokak által kedvelt, Salzburg melletti Gaißau-Hintersee síterepen, ahol technikai hóágyúzás sincs, ezért az üzemcsődök és tulajdonosváltások miatt a síterep sorsa meglehetősen bizonytalan.
Karintiában is már kevesebb a síelési lehetőség, mint néhány éve. A Gurktalban található Flattnitz síterepen például a 2024/2025-ös téli szezonban csak két pálya működik a hatból. A liftüzemeltető társaság szeptemberben csődöt jelentett, ami a létesítmény bezárásához vezetett.
Magas rezsi, szűkös munkaerő, csődök sora
A kevésbé havas telek, a magas áramköltségek és a munkaerőhiány több stájerországi síterepet is nehéz helyzetbe hoz, a térségben több központ bezárt.
Például a grazi Eggersdorfban található Wimmerlift tavaly februárban jelentette be, hogy végleg leáll, mert a klímaváltozás miatt alig volt már hó, és a szezon csak néhány napig tartott – idézte fel Kovács Balázs.
Felső-Ausztriában pedig már nyolc éve küszködnek a családi síterepek, például a Kasberg az Almtalban és a Forsteralm Gaflenzben.
Korábban mindkettőt a tartományi kormányzat segítette ki, hogy biztosítsák a közepes és alacsony fekvésű sípályák fennmaradását, ám az enyhe tél után 2020-ban a Forsteralm, 2023-ban pedig a Kasberg vállalkozásai mentek csődbe, míg idén az Attersee melletti Weyreggben található Wachtberglifte csapata mondott búcsút.
Működik viszont Alsó-Ausztriában a Lackenhof am Ötscher, ahol csak december közepén indították a szezont, de megfelelő hóviszonyok esetén március 16-ig terveznek folyamatos téli üzemet – sorolta a szakértő.