Detektívregénybe illő nyomozás után a fedezte fel a világhírű Sotheby's aukciósház, hogy Nagy-Britanniában a yorkshire-i Swinton-kastély 18. századi szalonjában lógó négy hatalmas aranyozott bronz falilámpa annak idején XV. Lajos szeretőjének otthonát világította meg - számolt be a műkincs felfedezéséről a The Guardian.
A Swinton-kastélyban működő luxusszálloda vendégei szinte biztosan észrevették az egy méter magas, levelekkel, bogyókkal és kerubokkal díszített, összefonódó ágakkal és kerubokkal díszített rokokó tárgyakat, de vélhetően értékes eredeti művek lenyűgöző reprodukcióinak tekintették őket.
„Tudták, hogy értékesek, de azt nem, hogy mennyire” - fogalmazott João Magalhães francia és olasz bútorszakértő, aki úgy véli, hogy a műremekeket Jacques Caffieri szobrászmester készítette.
A szakértő összevetette a falilámpákat két olyan csillárral, amelyeket a 18. században a francia királyi házhoz tartozó kézműves készített. A csillárok ugyanilyen díszítést viselnek, és tudható volt, hogy azokat de Pompadour szerezte meg.
Bár a Swintonban található négy falilámpa nem szignált, Caffieri munkáinak minden stílusjegyét viselik.
Francia eladási bizonylatok és leltári feljegyzések kilenc hónapon át tartó vizsgálata után Magalhães a lámpatestek sorsát Madame de Pompadour otthonaiig vezette vissza: először a versailles-i kastélyba, majd a Párizstól nyugatra fekvő Dreux-ban található Château de Crécy-be.
Ezt a gyönyörű birtokot a király ajándékozta az asszonynak.
Jeanne-Antoinette Poisson, Pompadour márkiné, aki Madame de Pompadour néven vált ismertté, XV. Lajos hivatalos fő szeretője, valamint segítője és tanácsadója volt. A versailles-i királyi udvarban számos művészeti ágat támogatott. Központi szerepet játszott abban, hogy Párizs az ízlés és a kultúra európai fővárosává vált. A tulajdonában lévő 15 rezidenciát is műtárgyakkal és díszes rokokó bútorokkal töltötte meg.
Szalonja, a híres Grand Salon d'Assemblée több mint 16 méter hosszú és 8,5 méter széles volt, ami lenyűgöző méretéhez illő berendezést igényelt.
A most felfedezett fali lámpák értékét 1 millió fontra becsülik. A kincseket a Sotheby's éves londoni aukcióján hirdetik meg eladásra december 4-én.
„Ilyen tárgyak nem minden hónapban kerülnek elő. Nagyon szépek, egészen elképesztőek; monumentálisak a méretüket, a minőségüket és a merész tervezésüket tekintve. Egy nagy művészetpártolóról árulkodnak, és Madame de Pompadour minden bizonnyal az volt”- mondta Magalhães.