A Szegedi Tudományegyetem alapítványi ösztöndíjat ajánl fel a legmagasabb felvételi pontszámmal rendelkező, állami ösztöndíjas helyről lemaradó felvételizők számára. A 2025/26-os tanévtől az intézményben 250 önköltséges képzésre felvételt nyert, nappali tagozatos hallgató kap alapítványi ösztöndíjat, melynek összege pontosan megegyezik az adott képzés önköltségével. Az SZTE Alapítványi Ösztöndíjbizottság az állami ösztöndíjas kapacitásszámok ismeretében a felvételi ponthatárok kihirdetése után határozza meg szakonként a kiosztható alapítványi ösztöndíjas helyek számát és az azok elnyeréséhez szükséges minimumpontszámot.
Az alapítványi ösztöndíjra nem szükséges külön pályázni, az egyetem automatikusan ajánlja fel azt a legjobb, a felvételi jelentkezés során az állami és önköltséges formát egyaránt megjelölő, azonban csak az önköltséges képzésre bejutó jelentkezőknek.
Az ösztöndíj elfogadásáról nyilatkozni kell, és beiratkozáskor szerződést kell kötni az egyetemmel egy tanévre. Az ösztöndíj meghosszabbításának feltétele, hogy a hallgató teljesítse az állami ösztöndíj megtartásához is szükséges minimum kreditszámot és tanulmányi átlagot. Ha a hallgató teljesíti a feltételeket, az alapítványi ösztöndíj automatikusan meghosszabbodik. Az SZTE alapítványi ösztöndíj legfeljebb a képzési idő+két félévig kapható, illetve a fogyatékosságra való tekintettel megadott (maximum 4 féléves) állami támogatási kedvezmény a képzési időt az SZTE alapítványi ösztöndíj esetén is kitolja.
Az SZTE ugyanazokat a juttatásokat biztosítja az alapítványi ösztöndíjas hallgatóknak, mint az állami ösztöndíjasoknak, azonban az alapítványi ösztöndíjas hallgató az állami juttatások szempontjából önköltségesnek minősül, így például tanulmányi vagy lakhatási ösztöndíjra nem lesz jogosult.
A legkiválóbb alapítványi ösztöndíjas hallgatók a tanév végén állami ösztöndíjat kaphatnak.
A megürült állami ösztöndíjas helyekre történő besoroláskor az önköltséges hallgatókkal azonos módon lesz figyelembe véve az alapítványi ösztöndíjas, valamint az állami ösztöndíjassá átsorolható önköltséges hallgató, ám az adott szak, állam által támogatott helyeinek hiányában mégsem átsorolt önköltséges hallgató megkaphat egy megüresedett alapítványi ösztöndíjas helyet.
Az SZTE az alapítványi ösztöndíjat a Kulturális és Innovációs Minisztériummal (KIM) kötött finanszírozási szerződésben foglaltak alapján kapott bevételekből működteti. Induláskor 250 fő kapja meg az alapítványi ösztöndíjat, az összértéke pedig több mint 100 000 000 Ft. Ha egy szakon nem lehet feltölteni a megállapított ösztöndíjlétszámot, akkor az ösztöndíjbizottság a még üres helyeket átcsoportosítja más szakokhoz.
A Szegedi Tudományegyetem kezdeményezi, hogy a későbbiekben már a felvételi tájékoztatóban is szerepeljen az alapítvány által finanszírozott ösztöndíj az állami ösztöndíjas és az önköltséges képzési forma mellett harmadik választási lehetőségként.
Lesz olyan egyetem, ahol 40 százalékkal csökken az állami férőhelyek száma
Az ADF szerint 2024 őszére Magyarországon 95 846 állami finanszírozású felsőfokú férőhelyet hirdetett meg a minisztérium, 2025 őszére pedig 87 174-et, ez pedig 9 százalékos csökkenés. Itt vannak a részletek >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Újabb szigor jön az egészségügyben

Az orvoshiány menti meg a bepiált, jogsi nélkül száguldozó berettyóújfalui szakorvost

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon

Trónfosztás: Elon Musk már nemigen rúg labdába Európában

Így lökik ki a kocsiból a tulajt a próbakör alatt - rémisztő, ami Magyarországon megy

Bekerül a történelemkönyvekbe: saját kivégzését kérte egy gyilkos
