Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Komáromban tárgyalásra szólította fel az Európai Bizottságot az Egyesült Államokkal a vámügyi együttműködésről. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szlovák Nemzeti Tanács alelnökével, Peter Zigával közös sajtótájékoztatóján érintette az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti együttműködést is, és úgy vélekedett, hogy „ismét bebizonyosodott, hogy Brüsszelben alkalmatlan emberek vezetik az európai intézményeket". 

Szijjártó Péter úgy fogalmazott, „alkalmatlan emberek, akik ráadásul egy nagyon súlyos Trump-fóbiában is szenvednek. És csak ez a kettő jelent magyarázatot arra, hogy hogyan tudták ennyire elrontani ezt is. Hogyan tudták ennyire elrontani a vámügyi együttműködést is."

Szerinte a helyzet az, hogy „Brüsszel rendkívül durván elhibázta a vámpolitikai együttműködést is az Egyesült Államokkal. És ez az óriási brüsszeli hiba nagyon súlyos kihívások elé állítja az európai gazdaságot ismételten." 

Tárgyalni kellett volna, és le kellett volna csökkenteni az autóipari vámokat.

Szijjártó Péter rámutat, Európa 10 százalékos vámot alkalmaz az Egyesült Államokkal szemben az autóiparban, az Egyesült Államok meg 2,5 százalékot Európával szemben. „Mit kellett volna tenni? Le kellett volna csökkenteni az európai autóvámokat 2,5 százalékra az amerikaiakkal szemben, és akkor létrejött volna egy tárgyalási pozíció, lehetett volna tárgyalni, és nem született volna olyan döntés az óceán túloldalán, amely magasabb vámok bevezetésében ölthet testet" – fejtette ki.

Hangsúlyozta, hogy Szlovákia és Magyarország két olyan ország, amelyek az európai autóipar fellegvárai, ahol fontos szerepet játszik az autógyártás.

„Határozottan felszólítjuk az Európai Bizottságot arra, hogy szedjék már végre össze magukat, és tárgyaljanak az amerikaiakkal, tárgyaljanak a vámügyi együttműködésről, mert ha így folytatják, az az európai gazdaságnak egy újabb mélyütés lesz" – közölte.

Von der Leyen: Trump vámjait az emberek fizetik meg

Az Európai Bizottság elnöke szerint Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal, a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású, olyan adók, amelyeket az emberek fizetnek meg, és fokozzák az inflációt. Ma erre senkinek sincs szüksége, sem az Egyesült Államokban, sem Európában - fogalmazott.