Virsli, lencse, malachús, pezsgő, konfetti, trombita – hétfőn várhatóan zsúfolásig telítődnek az élelmiszeráruházak a szilveszteri ünneplés tipikus alapanyainak és eszközeinek beszerzésére, miközben folytatódik az ajándékok cseréje és a szezonális akcióvadászat.

Az Economxnak nyilatkozó szakértők szerint a második félévre már több áruterületen érezhetően erősödött a lakosság vásárlóereje, ami leginkább a decemberi ünnepek közeledtével mutatkozott meg az élelmiszerek és az iparcikkek értékesítésében.

Felhívták a figyelmet: bár nincs törvényi szabályozás rá,

december 31-én a legtöbb kereskedő 18 óráig lesz nyitva, míg január elsején a munkaszüneti nap miatt zárva tartanak.

A tumultus az áruházak, plázák környékén ennek is köszönhető volt a hétvégén, és várhatóan hétfőn is egész nap tömeg lesz mindenütt, ami türelmes odafigyelést igényel mindenkitől.

Meglódultak a boltok, hívószó marad az „akció”

A két ünnep között is rengetegen vannak a különféle bevásárlóhelyeken: a szilveszteri előkészületek mellett zajlik a minőségi reklamációk intézése, az ajándékok csereberéje, a karácsonyra kapott utalványok beváltása.

Nagyon sok akció csábítja a pénztárcákat, főleg az iparcikk üzletekben

– mutatott rá Vámos György közgazdász.

A kereskedelmi szakértő szerint az évek alatt megszokták az emberek, hogy a szezonális készletek kisöprésével január-február a nagy akciózások időszaka, de idén számos üzletben előre hozták a leárazásokat, hogy a cégek a lendületbe jött vásárlóerő minél több előnyét élvezhessék.

A december felfelé húzta a teljes kiskereskedelem mérlegét. Az élelmiszerpiac mennyiségben mérve már őszre elérte a tavalyi forgalmat, az ünnepekre pedig erős zárást produkált. Az egyes területein korábban nagyobb veszteségeket elszenvedő iparcikk szegmens az év utolsó negyedében, különösen karácsony közeledtével indult be – ismertette.

Jóllehet az ünnepek elmúltával a forgalom kisebb lesz, a vásárlócsalogató, intenzív akciózások folytatódnak. De erre nincs egységes szabály, cégenként, árucsoportonként eltérő a leértékelések menetrendje és mértéke.

2025: tovább hízik a fogyasztási piac

Kifejezetten kedvező kilátások vannak 2025-re, hiszen emelkednek a keresetek és több intézkedésnek köszönhetően erősödik a vásárlóerő, minden területen gyorsabb növekedés jöhet – vetítette előre Vámos György.

A szakértő arra számít, hogy jövőre az ideinél nagyobb lesz a háztartások fogyasztási kiadása, vagyis jobb év vár a kiskereskedelemre, de a szolgáltatások, például az utazások, vendéglátás terén is kedvező folyamatok mutatkozhatnak.

Ezzel együtt szembe kell nézni néhány olyan tényezővel is, amelyek kihívást jelentenek, például a forintárfolyam alakulása, a cégek költségeinek emelkedése. De

közös az érdek, hogy a piac erősödjön, ennek fogyasztói oldalról megvan az alapja

– jegyezte meg.  

Ingerült vevők kérték számon a dolgozókat

A vidéki áruházak dolgozóinak beszámolói alapján példátlan vásárlási hullámról beszélt az Economxnak az Egyenlő.hu modern szakszervezet elnöke, aki szerint az ünnepek előtt a zsúfoltság, hosszú, tömött sorok és például az élelmiszerkosarakban a luxuskategóriás dubai csoki is gyakori jelenség volt.  

A vásárlók minden figyelme az eltervezett karácsonyi menüről, az ajándékokról, a dekorációról szólt, ami időnként feszült helyzeteket szült:

a gyorsan fogyó készletek miatt többen elégedetlenkedtek, a hiányosságokat gyakran az üzletek dolgozóin kérték számon

– mondta Bubenkó Csaba.

Habár a forgalmi eredmények majd csak hetek múlva látnak napvilágot, a szakszervezeti vezető szerint az átlagos kosértérték decemberben az „egekbe szökött”, bőséges volt az eladott árumennyiség.

Tiszteletet várnak a pult mögött

Az ünnepi csodák pillanatai mögött ott vannak azok a dolgozók, akik ilyenkor is helytállnak a pult mögött, a sorok között, a raktárakban. Ahogy a keresett fogyasztási cikkek beszerzése, az ajándékcserék is nagy türelmet igényelnek. Ezért megértéssel gondoljunk azokra, akik a munkájukkal lehetővé teszik az év végi pihenés előtti ügyintézéseket, illetve a bevásárlásokat minden üzletben, a benzinkutakon, a piacokon, bevásárlóközpontokban, a patikákban, kitelepüléseken – hívta fel a figyelmet a kereskedelmi érdekképviselet.

Hiába a bizonytalanság, pazarlásig költekeztünk

A decemberi vásárlási láz túlszárnyalta a korábbi éveket, de a túlzásba vitt felhalmozás kérdése komoly gondolatokat ébreszt. Vajon mennyi élelmiszer kerül majd az ünnepek után a szemetesbe? – vetette fel Bubenkó Csaba, hozzátéve: ez a kérdés egyre fontosabb, ahogy középpontba került a pazarlás és a fenntarthatóság kérdése.

Mindenesetre újabb bizonyítékot kaptunk arra, milyen hatalmas ereje van az ünnepi hangulatnak, még a gazdasági bizonytalanság közepette is – fogalmazott.

Megbecsülve érezhetik magukat, akik bérből élnek

Bár az infláció még 2025 első negyedévében érezhető lesz, a bérek és juttatások emelkedése jelentősen kompenzál. A gazdaság stabilizálódása, a növekvő jövedelmek egy fenntarthatóbb fogyasztási pályát vetítenek előre – jósolta a következő évre.

Bubenkó rámutatott: ez már nem csupán számokban, hanem a mindennapokban is jelentős változásokat hoz. A munkavállalók például anyagi biztonságot érezhetnek a minimálbér és a garatált bérminimum emelésével, ami a vásárlóerőt is stabilizálja.

Emellett, bővül a béren kívüli juttatások köre: az új cafeteria-elemek – például az aktív életmód és a lakhatás támogatása – a mindennapi kiadásokat csökkentik, és egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életvitelre ösztönöznek.

Az új digitális eszköztámogatási program pedig nemcsak a munkahatékonyságot támogatja, hanem a munka és magánélet közötti egyensúlyt is.

Lökést kapnak a fiatalok, mankót a családok

Nagy újdonság lesz a munkáshitel, amely a 17-25 év közötti fiataloknak nyújt lehetőséget maximum 4 millió forintos, kedvezményes kamatozású hitel felvételére. Ez az önállósodást, a lakhatási célok elérését, vagy akár a szakmai fejlődést segítheti –  sorolta az Egyenlő.hu elnöke.

Megemlítette a családi adókedvezmény emelését is, ami a gyermeket nevelő családoknak könnyíti meg a kiadásokat, hatása érezhetően megjelenik majd a vásárlásokban is.