Komoly feszültségekhez, akár jogi vitákhoz is vezethetnek a szomszédok között a hangos állatok. Az esetek nem csak a mindennapokat keseríthetik meg, de hosszabb távon jogi útra is terelhetik a konfliktust, mert bizonyos körülmények között ez már birtokháborításnak számít - hívta fel a figyelmet a Femina.
A birtokháborítás a tulajdonhoz, birtokhoz fűződő jog megsértését jelenti, ideértve azt is, ha valaki tartósan zavarja mások nyugalmát, például hangos állatok révén.
Az ilyen jellegű panaszok esetében a jogi alapot az adja, hogy mindenkinek joga van az otthoni, magánéleti nyugalomhoz. Az állatok tartását úgy kell megoldani, hogy az a környéken élők nyugalmát ne zavarja indokolatlanul.
A birtokvédelmi eljárást bárki kezdeményezheti, ha a zavaró tényezők tartósan fennállnak, és nem sikerül békés úton rendezni a problémát. Évente mintegy 6000 ilyen eljárás indul, és ezek közel fele állattartással kapcsolatos.
Amennyiben valakit zavar a szomszéd állatainak hangoskodása, első lépésként érdemes megpróbálni békés úton rendezni a konfliktust. Gyakran az érintettek nincsenek tisztában azzal, hogy az állataik milyen mértékben zavarják a környék nyugalmát, így egy őszinte beszélgetés is sokat segíthet.
Ha azonban a helyzet nem oldódik meg, birtokvédelmi eljárást lehet kezdeményezni a jegyzőnél, melyhez 3 ezer forintos illetéket kell befizetni. A jegyző dönthet az eredeti állapot helyreállításáról vagy arról, hogy a zavaró magatartástól a jövőben el kell tekinteni.
A birtokvédelmi eljárás ugyanakkor nem mindig jelent végleges megoldást, hiszen komplex esetekben hosszabb peres eljárás lehet szükséges. Ilyenkor
fontos szerepet játszik az is, hogy ki lakott ott előbb: az állattartó vagy a panaszos szomszéd. Hiszen a lakásvásárláskor vagy költözéskor fel kell mérni a környezetet, hogy az megfelel-e az elvárásoknak.
Ha állattartó szomszéd van a közelben, érdemes előre átgondolni, hogy ez mennyire befolyásolhatja az életminőségünket. Az állattartók részéről pedig szintén elvárható, hogy figyelembe vegyék a szomszédaik igényeit és tiszteletben tartsák azok nyugalmát.
Érdemes ilyenkor alternatív megoldásokat keresni, például az állatok tartási körülményeinek átalakítását vagy az időszakos zajhatások minimalizálását.