A magyar háztartások nagy részében mindig a fa az egyik legkedveltebb fűtőanyag. Szakemberek szerint ez annak köszönhető, hogy a tűzifával tudjuk a legnagyobb hőenergiát előállítani, méghozzá a legkedvezőbb áron. Ehhez azonban nem mindegy, milyen fát választunk, illetve az sem mindegy, hogyan tároljuk – hívta fel a figyelmet a HellóVidék.
- Tűzifát tároljuk a lakóépülettől távol: a fatuskókat soha nem szabad a ház vagy más épületek mellett vagy közelében tárolni, mert a kártevők könnyen átfúrhatják magukat akár a lakásba is, ezért érdemes legalább 4-5 méter távolságot tartani a farakás és az épületek között.
- A farakásokat ne halmozzuk a földre: betontömbök, téglák tökéletesen használhatók arra a célra, hogy megakadályozzuk, hogy a fa közvetlenül érintkezzen a talajjal, így nem csak a kártevők nem fognak hozzáférni, de szellőzik a fa, nem fog nedvesedni, rohadásnak indulni.
- Ne halmozzuk fel a rakást élő fák közelében vagy alatt: a fákon élő rovarok, kártevők, bogarak, befészkelhetnek a tüzelőbe is.
És még az „apróságok”:
- A tároló legyen fedett, de a szellőzés legyen jó, mert a szabadon járó levegő segíti a fa megfelelő száradását. A teljesen zárt hely nem ideális a tűzifának, inkább kiugró vagy féltető alatt tároljuk.
- A tűzifát felhasogatva rajuk el és kérgezzük le: minél nagyobb és kérgesebb egy husáng, annál lassabban szárad.
- Ne tároljuk a tűzifát a házban, kazánházban sem lakásban, sem alagsorban, de még a garázsban sem. Ezek a rakások vonzó menedékek lehetnek a rágcsálók, bogarak számára, a tökéletes tárolás erre a kert.
- Folyamatos ellenőrzés: érdemes a farakást időről-időre átrendezni, újrapakolni, ezzel nem csak átfésüljük a terepet és ellenőrizhetjük, hogy jelen vannak-e kártevők, de mindig forgatva könnyebben szárad a nedves fa.
A fák fűtőértéke és ára jelentősen eltér egymástól.
A lágylombos és fenyő fafajok mindig olcsóbbak, hiszen fűtőértékük is alacsonyabb. Ellenben nagyobb tárolóhelyre van szükség és többször kell a tűzre is rakni, ha ezekkel fűtünk.
Fafajcsoporton belül
- a bükknek vékony a kérge, kevés a hamuja, ha viszont nem teljesen száraz, könnyen gombásodik és befülled a tárolás ideje alatt,
- a tölgynek jó az illata,
- a csernek szép a lángja, magas a fűtőértéke,
- akárcsak a gyertyánnak, amit viszont nehezebb hasítani.
Emellett a szakemberek azt tanácsolják, hogy érdemes tavasszal beszerezni a téli tüzelőt. A frissen kivágott fa víztartalma ugyanis meglehetősen magas, nyáron kiszárad, így a költségek akár 30 százalékát is meg lehet spórolni.
Ha biztosra akarunk menni, olyan eladótól szerezzük be a fűtőanyagunkat, aki a NÉBIH hatósági nyilvántartásában is szerepel, a számlát pedig minden esetben őrizzük meg egy esetleges panasz esetére.
Majdnem két és fél ezer önkormányzat kapott pénzt szociális tüzelőanyagra
A szaktárca 5 milliárd forintot osztott szét e célra. Erről itt tudhat meg többet >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!