Ez ma azonban nem lehetséges a város belső területein - pedig a Dunában való fürdőzés nem idegen Budapest történelmétől: a 19. században az Országháztól az Erzsébet hídig sorakoztak a Duna-fürdők, melyek sportolási, edzési célokat szolgáltak és közfürdő funkciót is elláttak egyben, írja Vitézy Dávid legfrissebb Facebook-posztjában.
Lehet-e a jövőben szállodahajók sora helyett akár egy biztonságos dunai fürdőhely Budapest belvárosában, a rakparton?
Az utóbbi években Európa-szerte nyílnak ilyen szabad fürdési lehetőséget kínáló, új típusú városi uszodák, kihasználva a szennyvíztisztítási technológiák fejlődését, kiépültét: Koppenhága, Amszterdam, Párizs, Berlin városaiban már lehetőség van a folyóban vagy más városi vízfelületeken fürdeni, sőt, ezek az uszodák ma már a városok népszerű találkozási helyeinek számítanak nyáron.
A biztonságos fürdés kapcsán a legnagyobb kérdés a vízminőség megfelelősége. A Valyo, város és a folyó civil szervezet a 2024-es fürdőszezonban több helyszínen hitelesített vízmintákat vett a folyóból. A mikrobiológiai analízis megállapította, hogy számos vizsgált helyszínen a vízminőség jelentősen alatta maradt az egészségügyi határértékeknek, azt csak a jelentősebb nyári esőzések után, illetve árvíz idején haladta meg.
Tehát szigorú vízminőség-ellenőrzés mellett a Duna még a belvárosi szakaszon is alkalmas lehet fürdésre, úszásra és strandolásra. Jól bevált példa a Római-part sikerrel működő kis szabadstrandja, ahol óriási az érdeklődés a forró nyári napokon.
A kampányban a VALYO felkérésére vállaltam, hogy képviselni fogom ezt az ügyet, ezért a Podmaniczky Mozgalom a Fővárosi Közgyűlés decemberi ülésére előterjesztést nyújtott be egy dunai fürdő előkészítésének megkezdésére, hogy végre részletesen vizsgáljuk meg a helyszíneket, a vízminőség megfelelőségét, és ez alapján készüljön javaslata megvalósítás, üzemeltetés kereteire is, teszi hozzá Vitézy Dávid.