Az egészségügyi ellátásokhoz kapcsolódó utazási költségek támogatása még ha teljesen nem is, némileg tehermentesítheti az arra jogosultakat. Ezzel kapcsolatban számos jogszabályi rendelkezés és gyakorlati tudnivaló létezik, amelyeket érdemes megismerni annak érdekében, hogy az igénylők tisztában legyenek jogaikkal és kötelezettségeikkel – hívja fel a figyelmet a Femina.
Az egészségbiztosítás a biztosítottak (ide értve azt az anyát is, aki koraszülött intézményben elhelyezett gyermekének anyatejjel történő ellátása miatt az intézménybe utazik), és a kizárólag egészségügyi szolgáltatásra jogosultak, valamint e személyek kísérői számára az egyes egészségügyi szolgáltatások igénybevétele kapcsán felmerült költségeihez támogatást nyújt.
A Magyar Államkincstár honlapja szerint utazási költségtérítési támogatás az alábbi esetekben vehető igénybe:
- járóbeteg-szakellátás esetén;
- fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás esetén;
- gyógyászati segédeszköz próbája, illetve kiszolgáltatása esetén;
- szűrővizsgálat igénybevétele esetén;
- gyógyászati ellátás esetén;
- rehabilitációs szolgáltatás igénybevétele esetén;
- orvosszakértői vizsgálatra történő berendelés esetén.
- a tételes elszámolás alá eső hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekkel történő kezelésben részesülő biztosítottnak a gyógyszer átvétele céljából az ellátó centrumokban történő megjelenése esetén.
Az utazási költségtérítési támogatás összegét két módon határozzák meg: közforgalmú személyszállítási eszköz használata esetén az egészségbiztosítási törvény által előírt módon, míg saját közlekedési eszköz használata esetén kilométerenkénti összeg alapján, ami 21 forint/kilométer. Fontos megjegyezni, hogy az utazási költségtérítési támogatásnak általában nincsenek illeték- és költségterhei az igénylőre.
További részletek