Tavaly a globális a vállalatfelvásárláshoz kapcsolódó és fúziós (M&A) ügyletek összértéke növekedést mutatott az előző évhez viszonyítva, azonban az aktivitás még elmaradt a 2021-es csúcshoz képest, amely rekordot döntött mind a tranzakciók összértékét, mind azok számát tekintve. Tavaly a piac fellendülését globálisan elsősorban a nagyobb ügyletek hajtották, a tranzakciószám csökkent az előző évhez képest – közölte a DLA Piper.
Az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát tömörítő EMEA régió M&A piacán több mint 16 ezer tranzakció valósult meg, 883 milliárd amerikai dollár értékben, amely enyhe növekedést jelentett az előző éves adatokhoz viszonyítva mind összértékben, mind az ügyletek számában. Ugyanakkor a globális piaccal szemben, Európában a kisebb és közepes méretű tranzakciók kerültek leginkább előtérbe.
Domináns szektorok
Intenzív M&A aktivitás volt tapasztalható a technológiai szektorban, amelynek mozgatórugóit az AI-vezérelt felvásárlások, az adatközpontok és a kiberbiztonság iránti kereslet növekedése jelentette, mivel a vállalatok egyre inkább az automatizáció és az adatalapú döntéshozatal irányába mozdulnak.
Az AI és az adatközpontok fokozott energiaigénye közvetlen hatást gyakorolt az energetikai piacra is: a több eszközosztályban érdekelt befektetők egyre nagyobb figyelmet fordítanak az adatközpontok fenntartható energiaellátására, és ennek érdekében különböző kapcsolódó energiaforrásokba fektetnek. Az energetikai átállás továbbra is erősen ösztönzi a megújuló energiába történő beruházásokat, ugyanakkor az olaj-és gáziparban folytatódott az előző évekre is jellemző konszolidáció, mivel a hagyományos energiahordozók szerepe a globális ellátási láncban továbbra is meghatározó maradt.
A magántőke-befektetők körében egyre vonzóbbak üzleti támogató szolgáltatást nyújtó vállalatok, ahol a mesterséges intelligenciába való befektetés szintén jelentős konszolidációt és méretgazdaságos működést igényel. A vállalatok egyesülései és felvásárlásai révén szélesebb ügyfélkört tudnak elérni, miközben optimalizálják a költségeiket.
A pénzügyi szektorban a magas működési költségek és a digitalizációs kényszer arra ösztönözte a bankokat, hogy M&A ügyletek révén javítsák hatékonyságukat.
Habár az egészségügyi szektorban az M&A aktivitás csökkenése volt tapasztalható, továbbra is ez az iparág az egyik legaktívabb. A geopolitikai bizonytalanság és a globális konfliktusok hatására a védelmi szektorban működő vállalatok is felértékelődtek, miközben a védelmi kiadások emelkedése várhatóan a felvásárlások és összeolvadások számának növekedéséhez is vezet majd.
„A magas kamatkörnyezet és a finanszírozási nehézségek, valamint a vevők erősödő tárgyalási pozíciója miatt előtérbe kerültek az olyan alternatív finanszírozási lehetőségek, mint például az „eladói finanszírozás” (amikor az eladó biztosít hitelkeretet a vevőnek) és egyéb, magántőke tranzakciók során alkalmazott struktúrák is egyre népszerűbbé váltak. Az „earn-out” struktúrák térnyerése lehetővé teszi, hogy az ügyletek egy része a teljesítményhez kötötten kerüljön kifizetésre, ezzel csökkentve a kockázatokat a vevők számára”
– mondta Kovaloczy Áron, a DLA Piper Business Advisory ügyvezető igazgatója.
Mi várható idén?
Az AI továbbra is erősen befolyásolja majd a felvásárlásokat: várhatóan kisebb technológiai vállalatok egyesülnek, hogy versenyképesebbé váljanak a költséghatékony működés és a megfizethetőbb AI-megoldások révén. A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap az akvizíciós folyamatok támogatásában is, legyen szó adatfeldolgozásról vagy üzleti lehetőségek hatékonyabb azonosításáról, ráadásul az Európai Unió AI-rendelete (EU AI Act) szigorúbb átvilágítási követelményeket ír elő.
Emellett az ESG-szempontok is egyre fontosabb szerepet kapnak, mivel a szigorodó szabályozások folyamatosan új követelményeket támasztanak, a vállalatoknak egyre szigorúbb fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási kritériumoknak kell megfelelniük.
„Idén az M&A aktivitás további növekedése várható, különösen a stratégiai iparágakban. A szabályozási környezet változásai – például az Egyesült Államokban várható dereguláció és az Európai Unió versenyjogi szabályainak korszerűsítése – jelentős hatást gyakorolhatnak a piacra” – húzta alá Posztl András, a DLA Piper Hungary irodavezető partnere.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

A teljes magyar állatállományt el kell pusztítani, ha ez bekövetkezik

Nagy bejelentést tett a BYD, Győrre esett a választás

Mégse jön szerdán Netanjahu, ekkor zárják le Budapestet

Besokalltak a futárok, ennyi pénzért nem akarnak dolgozni

Politico: Trump értesítette a környezetét, hogy Elon Musk távozik

Meglepőt húzott a lakosság az állampapírpiacon

Mahinál a Netflix, ez sokakat érinteni fog

Metropol: Alsó hangon 100 millióval támogatta a Tisza Pártot egy magyar nagyvállalkozó

Erőteljes mozgások indultak a piacon az állampapírok miatt
