Rekordot döntött a globális vállalati szektor idei kötvénykibocsátásainak értéke a hatalmas befektetői kereslet és az alacsony hitelköltségek környezetében. A Londoni Értéktőzsde (LSE) és a Financial Times (FT) londoni üzleti napilap szombaton ismertetett közös kimutatása szerint 2024-ben 7930 milliárd dollár értékű új vállalati kötvény jelent meg a globális finanszírozási piacokon, harmadával több, mint tavaly.
A jelenség fő okai közé tartozik az elemzés szerint, hogy az erőteljes befektetői kereslet még az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve és más központi bankok kamatcsökkentési ciklusainak kezdete előtt lenyomta a globális vállalati szektor hitelpiaci finanszírozási költségeit.
A biztonságos államkötvényekhez képest is olcsó piaci finanszírozás már az amerikai elnökválasztás előtt arra késztette a vállalatokat, hogy hozzák előre idei kötvénykibocsátásaikat, elkerülve az esetleges piaci felfordulásokat, de amikor Donald Trump volt amerikai elnök újbóli átütő győzelme után is tovább szűkültek a kockázati felárak, egyes vállalatok már a jövő évi hitelfinanszírozási igényeiket is idejekorán bebiztosították – áll az elemzésben.
Az FT/LSE-tanulmány kiemeli, hogy a befektetési ajánlású hitelminősítői besorolással ellátott amerikai vállalatok kötvénykibocsátásainak átlagos felára az irányadó amerikai kincstárjegy felett – az ICE BofA Index alapján – alig 0,77 százalékpontra csökkent az elnökválasztás után, és ez a legszűkebb kockázati felár az 1990-es évek óta.
A magas hozamú – vagyis spekulatív besorolású – vállalatok hitelpiaci finanszírozási költségei november közepe óta emelkedtek, de így is csaknem 17 évi mélységekben járnak – áll a Londoni Értéktőzsde és a Financial Times közös kimutatásában.
A kötvénykibocsátási ügyletek lendületét a nagy londoni elemzőházak friss felmérései által jelzett romló globális üzleti hangulat sem törte meg.
Az egyik legtekintélyesebb pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics idei negyedik negyedévi befektetői vizsgálatában kimutatta, hogy a globális üzleti szektor vállalatainak 56 százaléka borúlátóbban ítéli meg a következő két év világgazdaság növekedési kilátásait, mint az előző felmérés idején.
Az Oxford Economics kiemelte, hogy az utóbbi két évben most a legmagasabb azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek két felmérés között borúlátóbbá váltak.
A ház világszerte 156 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A reprezentatív felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.
Már közeledik, olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
A nagy befektetési bankok stratégái szinte kivétel nélkül optimisták az amerikai tőzsde és gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Van azonban olyan független szakértő, aki szerint komolyabb lejtmenet van készülőben, az amerikai gazdaság fundamentumai ugyanis sokkal rosszabbak annál, mint amilyennek tűnnek. Olyan mértékű romlás mutatkozik, amire ritkán van példa. Erről itt olvashat többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!