Megjegyezték,
a kétértelműség az európai fogyasztóknak egy év alatt 12,5 milliárd euró veszteséget okoz.
Ilyen bankkártyával már bukta is az ingyenes pénzfelvételt
Rájár a rúd a Revolut és Wise-ügyfelekre: magyarországi bank keményített be a bankjegykiadó automatáknál. Bővebben>>>Kifejtették, hogy a bankok 20 százaléka nem ad tájékoztatást a határon átnyúló fizetéskor alkalmazott árfolyamról, a pénzintézetek 72 százaléka pedig rejtetten nem a piaci középárfolyamot, hanem a saját, „felfújt" árfolyamát alkalmazza.
A kutatás alapján az elemzett bankok 40 százaléka csak az átutalás összegét vagy az előre feltüntetett díjat jeleníti meg.
Csak az ING fiókjai és a brit Starling Bank teljesen átlátható, és tesz közzé minden díjat
– írták.
Arra is kitértek: az iparágban bevett gyakorlat, hogy alacsony díjat vagy éppen díjmentes utalást hirdetnek, miközben a valóságban a felfújt árfolyamban további díjat rejtegetnek.
Ez a felár a vizsgált hét ország közül Magyarországon a legalacsonyabb, átlagosan 1,06 százalék, Észtországban pedig a legmagasabb, 2,58 százalék
– fűzték hozzá.
Az EU-ban 2020-ban hatályba lépett új követelmények szerint minden átváltási díjat érthető módon fel kell tüntetni egy másik pénznembe történő átutalás előtt. A tranzakció költsége általában két összetevőből áll: egy előre feltüntetett díjból és egy átváltási díjból.
A cég hét európai ország – Magyarország és Észtország mellett az Egyesült Királyság, Spanyolország, Litvánia, Belgium és Németország – 25 bankját vizsgálta; a bankok összesen a lakosság mintegy 80 százalékát szolgálják ki a piacokon.