Az otthonteremtési programmal a kormány egy olyan időszakot akar lezárni, amelyet a devizahitelek mellett a lakásépítések alacsony száma jellemzett; azt szeretnék elérni, hogy minden magyar családnak legyen saját lakása és háza elérhető áron - mondta Dömötör Csaba. Az otthonteremtési programhoz a hátteret biztosítja, hogy a magyar reformok működnek, és a gazdaság növekvő pályán van.
Januártól 27 százalékról 5 százalékra csökkent az új lakások áfája, a három vagy annál több gyereket nevelők, illetve vállalók tízmillió forint vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek új lakás építésére vagy vásárlására, emellett államilag támogatott hitelt is kaphatnak legfeljebb 3 százalékos kamat mellett.
A most bevezetni kívánt nokkal a kormány újfajta módon szeretné támogatni azokat, akiknek lakáscélú megtakarításaik vannak: az állam az éves befizetések után 30 százalékos támogatást ad, amely legfeljebb évi háromszázezer forintot jelent. Ez 3 millió forintos támogatást is jelenthet tízéves időtávlatban, ami jelentősen több, mint a lakástakarék-pénztári befizetésekhez nyújtott állami támogatás - hangsúlyozta Dömötör Csaba, hozzátéve, mindenki szabadon eldöntheti, melyik lehetőséggel kíván élni.
Beszélt arról is: "nincs mit csodálkozni" azon, hogy az ellenzék nem támogatja az otthonteremtési programot, hiszen a baloldal korábban eltörölt egy jól működő rendszert, és a 2002 és 2010 közötti kormányzásuk alatt 150 milliárdról 3000 milliárdra nőtt a lakossági devizahitelek állománya.
Az államtitkár kérdésre válaszolva kifejtette, a nok-törvény módosításánál figyelembe vették Áder János köztársasági elnök jelzéseit, így megerősítették és a törvényben szabályozták az olyan garanciális elemeket, amelyeket a kormány korábban rendeletbe foglalt. Ilyen elem a tőketartalékra vonatkozó 3 százalékos szabály, amelyet a közösség működésének egésze alatt fenn kell tartani, emellett részletesen szabályozzák a licit és a sorsolás menetét, valamint a szervező és a közösség jogi értelemben való elhatárolását is.
Átlag 2,5 milliót kértek a csokosok, kevés lehet a 10 milliós igénylés
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára elmondta, az év első két hónapjában mintegy hatmilliárd forint értékben 2400 csok-igénylést fogadtak be a bankok, az új ingatlanokhoz járó támogatások 55 százaléka nagycsaládosokhoz kerül, tehát minden második új ingatlanhoz csokot igénylő nagycsaládos, vagy nagycsaládban szeretne élni.
Közölte, mielőtt a csokot 2015. július elsején bevezették, a használt ingatlanokra és az egygyerekes családoknak nem járt semmilyen támogatás, és havonta körülbelül csak ötven családnak jutott támogatás.
A kormány a gyereket vállalók vagy nevelők otthonteremtését kiemelten támogatja, a saját tulajdonú otthon megadja azt a biztonságot, amely a gyerekvállaláshoz vagy gyerekneveléshez szükséges - fogalmazott Novák Katalin.