Természetesen a Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac mellett lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók is bemutatásra kerülnek. Azonban nem véletlen, hogy a logisztika középpontba került, hiszen az elmúlt időszakban a szállodaipar mellett ez a szegmens alkotott kimagaslót. Bár jelenleg a konszolidáció, valamint az elmúlt években kissé megnövekedett üresedési ráta visszafogta a korábbi évek dinamizmusát, még mindig nagy potenciál van a logisztikában.

A működőtőke beáramlása markáns volument képvisel, amelyhez kapcsolódóan az ipari termelés és a gyártási szektor is erősödik, így számos ipari-logisztikai ingatlanfejlesztést generálva. A BMW, a CATL vagy éppen a BYD gyárak körüli befektetések jelentős beruházásokat jelentenek az ingatlanfejlesztők számára.

Az ipari ingatlanok piacán a bérbeadási szint megegyezett a 2023-assal, 380 ezer négyzetméter körül volt Budapesten, és egyre erősödött a vidéki városokban. A tavalyihoz hasonlóan durván 250 ezer négyzetméter átadása várható idén Budapesten, vidéken azonban a tavalyi rekordév (250 ezer négyzetméter) után szerényebb, 144 ezer négyzetméter lehet a bővülés, de jövőre ez elérheti a 170 ezer négyzetmétert is az Ingatlanfejlesztési Kerekasztal adatai szerint.

Új trendek

Az új beruházások növelik a földrajzi diverzifikációt, hiszen a magyarországi működőtőke-befektetések túlnyomó többsége eddig az ország északi felére koncentrálódott, most azonban Szeged, Debrecen és Kecskemét is fókuszba került az autóipari beruházásoknak köszönhetően. Azonban az elektromos autógyártás jelentős mértékben válságba került, és az majd a jövő zenéje, hogy ez hogyan hat a magyar gazdaságra az elkövetkezendő esztendőkben.

Jól szemlélteti a logisztikai iparág fejlődését a Cargo City is a Budapest Airporton, hiszen míg 2023-ban a kétszázezres határ átlépését ünnepelhette a légi áruszállítás, addig 2024-ben a kezelt áru mennyisége megközelítette a 300 ezer tonnát. Ez csaknem 50 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ami kiemelkedő statisztikának tekinthető.

Magyarország előnyeként említhetjük meg, hogy számos ázsiai országgal szoros gazdasági kapcsolatokat ápol, ami ösztönzi az ottani nagyvállalatok piacra lépését nálunk a csúcstechnológiás iparágakban, a gyártásban, valamint a kutatás-fejlesztésben. Magyarország szakképzett munkaerőt, ugyanakkor versenyképes működési költségeket kínál. 

Sőt, a kezdeti piacra lépést követően már az első és második szintű beszállítók is megérkeztek Magyarországra, de a logisztikai szektornak még mindig bőven van tere a további növekedésre. A stabil bérlői és fejlesztői aktivitás mellett a diverzifikációt támogatja, hogy újabb globális gyártóvállalatok kezdték meg tevékenységüket Magyarországon, míg a régebb óta itt működő cégek tovább bővülnek.

A trendek közül kiemelhetjük a nearsourcing előtérbe kerülését, vagyis a termelést és a szolgáltatásokat közelebb helyezik az értékesítési vagy fogyasztási helyhez, ez az ellátási láncok biztonságát növeli.

Erre fókuszálnak a kiállítók

Bemutatkozik a MIPIM-en az ipari befektetések ösztönzése érdekében 2016-ban létrehozott NIPÜF Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt., amely INPARK márkanév alatt vált ismertté. A HIPA tulajdonosi joggyakorlása alatt működő vállalatcsoport 20 magyarországi telephelyen, közel 900 hektárnyi területen van jelen, így a legnagyobb ipari fejlesztési telekportfólióval rendelkezik az országban. A vállalat az elmúlt időszak sikerprojektjei között könyvelheti el a tavaly átadott debreceni CATL-gyárat és a hamarosan induló, hatvani Xinzhi Group projektet.

A kiállításon még számos ipari ingatlanfejlesztő mutatkozik be, így az Innovinia (az IGPark-ok fejlesztője és tulajdonosa), amely a vidéki termelő beruházásokra és az ellátási láncokra építve bővíti a kapacitásait. Ebben óriási lehetőségek vannak még, hiszen vidéken folyamatosan nő a kereslet az ipari ingatlanok iránt. Az Innovinia 200-240 ezer négyzetméternyi ingatlanvagyont kezel, amelynek 80 százaléka az elmúlt 4-5 évben jött létre, ami egyértelműen mutatja a vidék potenciálját. A legizgalmasabb nagyvárosok vidéken most Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza, illetve Kecskemét, Szeged és majd Pécs. Az Innovinia idén tervezi külföldi piacra lépését és elsőként Szlovákiában szeretné megvetni a lábát.

A Futureal-csoporthoz tartozó HelloParks is bemutatkozik: jelenleg összesen 200 hektáron több mint 1 millió négyzetméter raktár- és ipari terület fejlesztésén dolgozik. Az elkészült épületek pedig összesen 412 ezer négyzetmétert tesznek ki. Az átadott és folyamatban lévő projektek teljes fejlesztési értéke megközelíti a 600 millió eurót.

Szintén megjelenik a rendezvényen a Biggeorge Property (BGP), amely ipari és logisztikai projektjeit is bemutatja, miközben jelentős hazai lakóingatlan-portfóliója mellé további nemzetközi befektetési lehetőségeket keres. A BGP cégcsoport a lakóprojektjei mellett három logisztikai fejlesztését (LogStar Park Városkapu, LogStar Park West Gate, LogStar Park Fehérvár) helyezi reflektorfénybe.