Az éves szerződésállomány 37 százalékos csökkenése  - mint ahogy azt a legfrissebb statisztikai adatok is mutatják - azt vetíti előre, hogy 2012-ben sem számíthatnak érdemi változásra az építési piaci szereplők, az utolsó negyedévben ugyanis már meg kellene jelennie azoknak a megbízásoknak, amelyek a jövő évi munkát jelentik - mondta a Napinak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke.

Mivel nincs munka, a cégek továbbra is irreálisan alacsony áron vállalkoznak, s a vállalkozások 90 százaléka a túlélés reményében és az ellenőrzés hiányában az ágazati bértarifa rendszer előírásait sem tartja be. Sokan alkalmazzák az egy évre, vagy egy konkrét munkára kötött határidős szerződéseket, várható, hogy év végével ezeket sem hosszabbítják meg. Koji szerint a szektor termelésének csökkenésével azonos mértékben zsugorodhat az alkalmazotti létszám, ez a jelen adatok tükrében azt jelenti, hogy év végére minden tizedik építőipari foglalkoztatott veszítheti el a munkáját.

Mind rosszabb a fizetési morál, nő a számla nélküli forgalom és a szürke, vagy fekete foglalkoztatás. Ilyen körülmények között csak az ellenőrzés fokozásától várható a negatív folyamatok némi mérséklése, azonban ennek semmi jele - fogalmazott Koji. A közbeszerzéseknél még mindig a legalacsonyabb árú ajánlat a nyerő, s eddig még nem jelent meg az új közbeszerzési törvény szakma által nagyon várt végrehajtási utasítása.

Készül az ágazat hosszú távú stratégiája, ám Koji szerint a túlélésért küzdő építőiparnak most leginkább azonnali programokra lenne szüksége, mint Európa már országaiban, ahol közmegrendelésekkel segítették ki az építésgazdaságot a gödörből.

Nem jeleznek változást a KSH adatai az előző időszakhoz képest, nem is történt semmi olyasmi, ami hatott volna az építőipar teljesítményére, így a GKI tartja a 10 százalékos csökkenést jósló prognózisát - válaszolta kérdésünkre Petz Raymund. A GKI ZRrt. ügyvezetője az új otthonteremtési támogatásoktól, ha azok a bejelentett mértékben és körben vehetők majd igénybe, nem vár az építőiparban is érzékelhető hatást jövőre. A szintén a múlt héten bejelentett, mintegy 100 milliárdos nagyságrendű nagyberuházások arra azonban már elegendőek lehetnek, hogy jövőre, a 3-4 százalékos csökkenési prognózist stagnálásra javítsák - tette hozzá.

A foglalkoztatás további zsugorodását az ÉVOSZ-szal szemben Petz már nem várja, mert mint kiemelte, ugyan az ágazat mélyrepülése, az elmúlt 3-4 év óta valóban folyamatosan apadt az építőipari dolgozók száma, azonban az öt főnél többet foglalkoztató cégekről gyűjtött  idei első félévi adatok már a csökkenés megállásáról tanúskodnak.