A magyar ingatlanpiac leginkább a tőzsdéhez hasonlít, legalábbis abban, hogy mindig reagál a kormányzati bejelentésekre. A vásárlók és a tulajdonosok döntéseit is erősen befolyásolják a támogatások, amelyek az árakat alakulását is befolyásolják. 

Ez a magyarázata annak is, hogy a tulajdonosok jelenleg kivárnak. A sajtóban áremelkedésről hallanak, ezért ők is emelt szinten áraznak. Ennek a folyamatnak akár az is lehet az eredménye, hogy az állami támogatást megeszi az, hogy a kedvezménnyel élők által generált kereslet felhajtja az árakat

– magyarázza Gadanecz Zoltán a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa. 

Az állami szerepvállalás

A támogatások árfelhajtó hatása azonban nem jelenti azt, hogy nincs szükség állami szerepvállalásra az ingatlanszektorban – teszi hozzá Gadanecz Zoltán. Csak más módon kellene beavatkozni, támogatni a fiatal családokat. Sokkal jobban elérné a célját, az otthonteremtés  és a gyermekvállalás megkönnyítését, ha nem pénz érkezne az államtól, hanem lakások.

Ha az állam építtetne és eladná, illetve kiadná az általa meghatározott feltételekkel az ingatlanokat, annak célzott hatása volna. Nem formálná át a piac többi részét, ugyanakkor a támogatni kívánt rétegek számára is biztonságot teremtene. Az állami lakásépítés hiánypótló volna. Ráadásul azt, hogy ki bérelhet vagy vásárolhat kedvező áron, ugyanúgy szabályozni tudnák a döntéshozók, ahogy jelenleg is meghatározzák, hogy kik jogosultak CSOK-ra vagy egyéb támogatásra.