A források tájékoztatása szerint az EIB amerikai nyomásra áll ellent a bizottság kezdeményezésének. Az EIB ugyanis finanszírozási forrásainak jelentős hányadát az Egyesült Államokban teremti elő. A bank vonakodása egyúttal rámutat az EU korlátaira is iráni üzleti kapcsolatainak a védelmezésében az újonnan bevezetni tervezett amerikai szankciókkal szemben - írta az MTI.
Az Európai Bizottság szerdán tervezi jóváhagyni az unió Iránnal folytatott kereskedelmének védelmét célzó javaslatát és ezzel párhuzamosan rá szeretné venni a beruházás-finanszírozási pénzintézetet is az európai cégek vállalkozásainak finanszírozására Iránban, ahol egyébként még egyáltalán nem rendelkezik üzleti tapasztalattal. Brüsszel intézkedése mindenekelőtt bizonyítani szeretné az EU elkötelezettségét a nukleáris megállapodás mellett.
Az uniós diplomaták és a brüsszeli döntéshozók véleménye, illetve az EIB bennfentes forrásainak tájékoztatása szerint a bank vezetése amiatt aggódik, hogy Brüsszel kezdeményezése veszélybe sodorná többmilliárd dolláros amerikai forrásteremtő igyekezetüket. Nem nézik jó szemmel Brüsszel javaslatát, mivel az amerikai tőkepiacon teremtik elő forrásaikat - fogalmazott egy uniós diplomata.
Az EIB 56,4 milliárd euró tőkét vont be tavaly a nemzetközi piacokon és attól tart, hogy bizottság tervének végrehajtása elriasztja kötvényeitől a befektetőket.
Az EIB hivatalosan nem kommentálta az uniós kezdeményezést, a bizottság azonban e-mail üzenetben arról tájékoztatta a Reuters hírügynökséget, hogy "mindössze a részvétel lehetőséget teremtenék meg az EIB számára, de az intézkedés nem jelentene cselekvési kényszert".
Az EIB bevonása az iráni üzletek finanszírozásába, számos problémát vet fel pénzügyi szakértők szerint. A bank ugyanis hagyományosan távolt tartja magát a pénzmosás elleni kormányhivatalok képviseleti szervezete, a FATF által kiemelten kockázatosnak minősített területektől, mint amilyen Irán is.
Mindemellett a bank hitelkihelyezéseinek egyharmada dollárban denominált ügylet, így erősen ki van téve az amerikai pénzügyi rendszer befolyásának.
Miközben az EU-költségvetés részleges garanciát nyújt az EIB számára az unión kívül elszenvedett üzleti veszteségekkel szemben, a forrásbevonási kockázatokat ez semmilyen módon nem enyhíti.
"A bank teljes mértékben tudatában van annak a veszélynek, amit az amerikai szankciók jelenthetnek az tevékenységére nézve" - foglalta össze egy uniós diplomata az EIB dilemmáját.