A Laki Épületszobrász Zrt. fejezheti be a Pesti Vigadó épületének rekonstrukcióját, a cég nyerte meg ugyanis az erre kiírt közbeszerzési eljárást nettó 2,478 milliárd forintos árajánlattal. Az ajánlatkérő Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány (amely a nyár végéig megszűnik) a felhívásban az elvégzendő munkák értékét előzetesen 1,1−1,3 milliárd forintra taksálta.

A közbeszerzéssel kapcsolatban jogorvoslati eljárást kezdeményezett az egyik ajánlattevő, a Kalotherm Építészeti és Épületgépészeti Zrt., azonban a kérelmet a Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) elutasította. A Kalotherm ajánlatát − a harmadik pályázó, a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. ajánlatával együtt − érvénytelenné nyilvánította az ajánlatkérő, míg az egyedüli érvényes ajánlatot benyújtó Lakiét nyertesként hirdette ki − derül ki a KD határozatából. A Kalotherm nettó 980 millió, míg a Reneszánsz Kőfaragó 3,889 milliárd forintos árajánlatot tett.

A Kalotherm ajánlatát azért érvénytelenítették, mert az ajánlatában csak a felolvasólapot (rajta az árajánlattal), a cégkivonatot és az aláírási címpéldányát csatolta, az ajánlati felhívásban kért részletes, "árazott költségvetést" viszont nem. Egyéb dokumentumokat a hiánypótlásra adott idő alatt lehetett volna pótolni, de ezt nem tette meg a Kalotherm, az árazott költségvetés esetében pedig nincs lehetőség hiánypótlásra − derül ki a KD határozatából. A döntőbizottság a hiányos ajánlatból és a hiánypótlás elmulasztásából azt a következtetést vonta le, hogy a cég kísérletet sem tett arra, hogy a szerződés elnyerése érdekében az ajánlatkérő előírásainak megfelelő, teljes körű ajánlatot tegyen. Ezért az ügyben jogorvoslati eljárást sem kezdeményezhetett volna. Az alapítvány így szerződést köthet a nyertesként kihirdetett Lakival.

A közbeszerzést a Vigadó többfunkciós célú, kulturális és művészeti központként való működtetéséhez szükséges kiegészítő funkciók kialakítására írták ki, az építési, belsőépítészeti, elektromos, gépészeti és színpadtechnikai munkák elvégzésére, valamint egy galéria és panorámaterasz létrehozására. A munkát részben uniós forrásból finanszírozzák. A kiírás szerint a munkát hat hónap alatt kell elvégeznie a kivitelezőnek.

A kormány az idei költségvetésben 2,23 milliárd forint átcsoportosításáról döntött a Vigadó rekonstrukciójának finanszírozására. Az épület 2004 óta üresen állt, a felújítási munkák 2008 végén kezdődtek.

A Vigadót eddig működtető Művészeti és Szabadművelődési Alapítványt (MSZA) a kormány megszüntette, a folyamat a nyár végéig zárulhat le. Az épületet az alaptörvényben is nevesített Magyar Művészeti Akadémia (MMA) használatába adták és az MSZA vagyona is az MMA-é lesz. A tavaly novemberben köztestületté alakult akadémia elődjét tíz évvel ezelőtt egyesületként alapította Makovecz Imre építész más jobboldali beállítottságú művészekkel, építészekkel együtt. Az MMA elnöke, Fekete György belsőépítész novemberben azt mondta, hogy az akadémia is szeretné hallatni szavát a hazai kulturális stratégia alakításában. Az MMA felel az épületben zajló kulturális programokért is; a terveik között Fekete megemlítette, hogy a hatodik emeleten kialakítandó új kiállítóhelyen Nemzeti Szalont kívánnak létrehozni - írta korábban az MTI.