Az újlakás-árak robbanásszerű emelkedéséből is látható: jelentős áremelkedések és ellátási problémák jellemezték az építőipar idei első négy hónapját. Egyik folyamat sem fog lassulni, az építőanyagok, a fuvarköltség és az építési törmelék elszállításának, lerakásának ára várhatóan 22-25 százalékkal emelkedik az év végéig. Az acél- és fémiparban pedig az ellátási problémák okozhatnak egyre több gondot.
„Dunaújvárosban a Dunaferr gyárt acélt, Ózdon pedig feldolgozzák (többek között betonacéllá), de ezek a teljes magyarországi építési volumennek csak a törtrészét tudják kiszolgálni. Az acéltermékek, valamint az építési fa túlnyomó részénél, és az épületgépészeti termékek nagy hányadánál behozatalra szorul az ország” – mondta lapunknak Szarka László, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség elnöke.
„A tavasz folyamán nagyon jelentős változást okozott az ukrajnai háború elsősorban az acéltermékek, alumínium- és fémtermékek terén, de tartós hiányról nem beszélhetünk. A kereskedelem képviselői részben Törökországból, valamint a balkáni útvonalon keresztül hozták be az alternatív termékeket. A acél a szerkezetépítésben játszik kiemelt szerepet, ha nincs indulóanyag, akkor általában a többi anyagot sem lehet ütemezetten beépíteni, emiatt megakadnak a projektek. Többek közt ez az átmeneti hiányjelenség – és a vele járó átárazási kényszer is – magyarázza a hónapról hónapra változó mintát a KSH gyorstájékoztatóiban” – tette hozzá.
Az ellátási problémákat Wiesinger Raimund, a Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület elnöke is megerősítette lapunknak. Az ÉKE vezetője szerint azonban a szárazépítészeti termékek szállítási ideje csökkent az utóbbi időszakban, és ha a forintgyengülés alábbhagy, az építőanyagárak sem emelkednek tovább.
A jelenlegi építőanyagár-emelkedés a növekvő gyártási költségek mellett a gyengülő forintnak is köszönhető: ha ez a trend megáll, további áremelkedésre nem számítunk. Az energiaárak drasztikus emelkedése azonban tartósan beépülhet az előállítási és szállítási költségekbe. A következő hónapokban ez fogja meghatározni a piaci folyamatokat. Az emelkedő építőanyag-árak mellé pedig a kivitelezők felhúzzák a munkadíjakat is.
– mondta Wiesinger.
Minden az energiaáraktól függ
Aki költségcsökkenésre vár, azt Szarka sem tudta megnyugtatni, sőt, a MÉÁSZ-elnök elképesztő áremelkedésről számolt be. „Tavaly óta az immár 9 hónapja csúcson lévő versenypiaci energiaköltségek jelentik az egyik legnagyobb kihívást: a korábbihoz képest hétszeres-kilencszeres gázár világszerte komoly gondokat okozott az iparban. Nemrég 88 euróról 100-ra ugrott fel 1 megajoule ára, másfél éve ez 16-18 euró között mozgott. A versenypiaci villamosenergia árában egyelőre nem mutatkozott érdemi visszakorrigálás. A hazai építőanyag-gyártók átfogóan igyekeznek csökkenteni energiaköltségeiket, például gyártástechnológiai, vagy termékfejlesztésekkel, és zöldenergia felhasználásával is” – mondta Szarka.
A kivitelezők pedig a megrendelőre hárítják át a többletköltséget: például a hidegburkolás díja három-négyezer forint volt négyzetméterenként néhány évvel ezelőtt, ennek az ára most nyolc-tíz, vagy akár tizenkétezer forint is lehet, ami meghaladhatja a felhasznált anyagok árát is. „E téren már nem érvényes az az ökölszabály, hogy kétharmad-egyharmad a munkadíj és a felhasznált anyag árának aránya” – mondta a MÉÁSZ elnöke.
A magyarok fele hamarosan építkezne
Márpedig egy ilyen drasztikus drágulás sok család számításait húzhatja keresztül: a magyar lakosság közel fele egy éven belül építkezést, vagy felújítást tervez. Az újHÁZ Centrum kutatásából emellett az is kiderül, hogy a megkérdezettek kétharmada nem igényelne állami támogatást, hanem saját forrásból esne neki a tatarozásnak. A felmérés alapján úgy látják, spórolással ez megoldható: az alapanyagokat maguk szereznék be, és az okosotthonhoz sem ragaszkodnak. Eszerint az ellátási nehézségek és a fékevesztett drágulás ellenére jó évet zárhat idén a magyar építőipar.
Erre utal az is, hogy a szakembereknek telített a naptára: a legtöbb kivitelezőt három-hat hónappal a munka előtt kell lefoglalni. Az újHÁZ Centrumnak a megkérdezettek 43,8 százaléka válaszolta, hogy a megrendelés után ennyi idővel tud teljesíteni egy-egy megrendelést, és kérdésünkre Szarka is megerősítette, hogy több hónapra előre célszerű szerződést kötni és megállapodni a kivitelezővel.
Wiesinger szerint viszont hamar visszaesés jöhet az építőiparban, mert a tervezést még nem ültetik át a gyakorlatba a magyar családok. A roham az év utolsó hónapjaiban jöhet. „A második félévben változatlan környezetben jelentős mértékű visszaesés várható az építőiparban, mert kevesebb az ajánlatkérés. Ez a folyamat akár már június-júliusban elindulhat, szelídülhet a jelenlegi, felfokozott igény. De az év utolsó hónapjaiban fokozott igényt generálhat, hogy a felújítást tervezők most december 31-ig tervezik. Az ÉKE azt javasolta, hogy hosszabbítsák meg az otthonfelújítási program érvényességét legalább egy évvel, kiemelt területként megjelölve az energiamegtakarítás fókuszú felújításokat, például a szigetelést. A családi házak energetikai célú felújítása van leginkább elmaradva, amely meghatározó a vidéki lakóingatlanpiac szempontjából és amelyre várhatóan uniós forrásokat is igénybe lehet venni” – mondta az egyesült elnöke.
Széchenyivel pörgetnék a GDP-t
Milliárdos tétje van tehát annak, hogy a kormány kivezeti-e 2023-tól a felújítási és lakásépítési támogatásokat: ha igen, jöhet a visszaesés. Az Euroconstruct építőipari előrejelző központ magyar tagja, a Buildecon is jelentősen lefelé módosította előrejelzését: eszerint 2024-ig minimálisan fog csak bővülni Magyarország építőipari teljesítménye a korábban előrejelzett jelentős növekedés helyett, ha az állami támogatások már nem lesznek elérhetőek.
„A Zöld Otthon Lakáshitel nagy lendületet adott az újlakás-építéseknek az idei évre. Ha meghosszabbítanák a lakásfelújítási támogatást akár több évre, az javítaná a lakásállományt, a beruházói tervezhetőséget, továbbá kivitelezői szektorban is segítene ezt a felfokozott üzletszerzési hullámot elsimítani, elősegítve ezzel némi árversenyt a vállalási díjakban is” – mondta Szarka.
„Az elhalasztott állami beruházások értéke összesen 850 milliárd forint, például a Dél-Budai Centrumkórház építésének elhalasztása önmagában is jelentős tétel. A megkezdett beruházások nem maradnak félbe, de az új projekteket indítását halasztják” – mondta lapunknak Wiesinger. A szuperkórház építése még el sem kezdődött, pedig Bedros J. Róbert, a beruházásért felelős miniszterelnöki megbízott tavaly azt mondta, 2022 tavaszán már elkezdik az építkezést. A kivitelezés négy évig tart, ezért valószínűtlen, hogy a tervezett 2026-os átadási időpontot tartani tudják.
Márpedig ha a GDP-adatok kozmetikázására lesz szükség, akkor a kormány kezében az egyik legegyszerűbb eszköz az építőipar. Wiesinger szerint ezzel a szektorral gyors GDP-növekedést lehet elérni. A kormány is tisztában van ezzel, ezért jelentették be hétfőn a Széchenyi Beruházási Hitelt, amelyet például gyárcsarnokok energetikai korszerűsítésére költhetnek. Ezek a lépések segíthetnek fenntartani az építőipari termelés magas szintjét.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!