A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627.400, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset pedig 417.200 forint volt, mindkettő 12,5 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A Jövedelemarányos Törlesztési Mutató szabályainak megfelelően a nettó átlagkereset fele, vagyis 208 ezer forint lehet a maximális havi törlesztőrészlet. Ez alapján 20 éves futamidőre, 10 évig fixált kamatperiódussal, 28 millió forintos hitelösszeg felvételére jogosult egy egyedülálló ügyfél.

20 százalékos önerővel (7 millió forint) kalkulálva ez akár egy 35 millió forintos ingatlan megvásárlását is lehetővé teszi, azonban, ha az ügyfél beletartozik a 10 százalékos önerőre jogosultak körébe, akkor az otthonteremtés egy LTP számlán is könnyedén összegyűjthető, 3,2 millió forintos indulótőkével is kivitelezhető. A feleakkora önerőnek azonban ára van, hiszen ebben az esetben mindössze 31 millió forint körüli vételárú ingatlan kerülhet szóba. De mire lehet ez elég a lakáspiacon? 

Érdemes kiemelni, hogy reálértelemben az elmúlt 4 év ingatlanpiaci árnövekedése mindössze „stagnálást” eredményezett. Jelenleg minimálisan a 2020-as reálárak körül érhetőek el az ingatlanok. Hasonló tendenciát mutat a KSH adatbázisa szerinti, átlagos bruttó bérek növekedésének üteme az ingatlanárak változásával

– mondta Máté Ferenc, a Duna House Vezérigazgató-helyettese.

A Duna House Barométer legfrissebb adatai szerint 10 százalékos önerővel a fővárosban 773 ezer forintos átlagos négyzetméterárral számolva egy 40 m2-es pesti panel, de még egy valamivel kisebb, budai házgyári lakás is kijöhet ebből az összegből (873 ezer Ft/m2). Könnyebb a dolga annak, aki vidékben gondolkodik, hiszen a keleti és a nyugati országban is beleférhet a keretbe: a panelek ugyanis átlagosan 536-562 ezer forintos, a téglalakások pedig 403 ezer forintos négyzetméteráron találtak gazdára átlagosan a vidéki területeken.

Egy két fős, átlagkeresettel rendelkező háztartás esetén a jövedelem 834 400 Ft, ehhez képest a törlesztőrészlet körülbelül félmillió forint is lehet havonta, ami 68 millió forintos hitelfelvételt tesz lehetővé 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal. Amennyiben a pár elő tudja teremteni a 20 százalékos önerőt (17 millió Ft), úgy 85 millió forintos vételárig nyújtózkodhatnak az ingatlanvásárlás során. 

Annak, aki a 10 százalékos önerő adta lehetőség kihasználásával vágna bele a lakásvásárlásba, mindössze 7 millió forint körüli összeget kell előteremtenie az induláshoz, amire éppen ideális lehet a Babaváró, amennyiben a pár családalapítást tervez és meg is felel a megszabott, jövő évtől szigorúbb kritériumoknak. A végső vételár maximuma ebben az esetben 76,5 millió forint lehet, amiért már mind a fővárosban, mind vidéken egy kisgyermekes család számára is élhető ingatlan vásárolható.