A hazai lakótelepi forgalom 2-3 százalékát adó III. kerületben nem kevesebb, mint 45 százalék az eltérés a lakásárak között, Salgótarjánban viszont a lakótelepi lakások drágábbak, köszönhetően városközponti elhelyezkedésüknek, illetve az egyéb társasházi lakások szűk és rossz minőségű kínálatának - hangsúlyozza Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője.
Gondolta volna? Ebben a kerületben a lemagasabb az átlagár
A NAV hivatalos tranzakciós adatbázisa, valamint az OTP Jelzálogbank térinformatikai módszerekkel felépített saját lakótelepi adatbázisa alapján elkészített elemzés szerint Budapest IX. kerületében a legmagasabb a lakótelepi átlagár. A közkedvelt, zölddel körülvett, blokkos technológiával épült, zömmel négyemeletes házakkal jellemezhető József Attila lakótelepnek köszönhetően a IX. kerületben a 220 ezer forintot is meghaladja a lakótelepi lakások átlagára - emeli ki Valkó Dávid.
A IX. kerületen kívül egyedül a XI. és a XIII. kerület lakótelepi lakásainak átlagára haladja meg a 200 ezer forintot, míg a XX., a XV., valamint a XVIII. kerületben a legalacsonyabb a fővárosi árszínvonal, ahol túlnyomóan peremvárosi, 70-es években épült panellakótelepek találhatóak.
A legdrágább telepek vagy az ötvenes-hatvanas években, blokkos építési móddal épült, 3-6 szintes épületekből állnak, vagy már a nyolcvanas években, eleve magasabb presztízsű területeken épültek.
A legolcsóbb lakásokat leginkább a hetvenes évek nagy, akár 10-15 ezer lakásos panellakótelepein találjuk meg. A toplista tetején Budapesten akár 350 ezer forintot is fizetnek egy kisebb lakás négyzetméterért, míg a fővárosi minimumár az elmúlt másfél évben 80 ezer forint körül volt négyzetéterenként. Vidéken nagyjából 40 ezertől 250 ezer forintig terjed az abszolút intervallum - hangsúlyozza Valkó Dávid.
Nem csak az árban, a keresletben is jelentősek az eltérések a különböző megyeszékhelyek panelpiacai között. Győrben, Székesfehérváron és Szegeden élénk a piac, Miskolcon és Pécsen hatalmas a túlkínálat és alacsonyak az árak. Debrecenben pedig a minimális igény néhány városrészre korlátozódik - mondja Kosztolánczy György, az ingatlanközvetítéssel foglalkozó OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója.
Ezek a lakások a legkapósabbak
Jellemzően az 55 négyzetméter alatti, főleg a másfél, a kétszobás, valamint az 1+2 félszobás elosztású, erkélyes lakások a kelendőek. A felújított, hőszigetelt, panelprogramos lakások a legkapósabbak, a felújítás értékét azonban nehéz érvényesíteni az árakban. Székesfehérváron például az év végére szinte csak felújított panel lesz, de Szegeden is az országos átlagot messze meghaladó a korszerűsítés, ezért nem számít jelentős árnövelő tényezőnek.
Debrecenben a mérsékelt kereslet a belvárosi, illetve az egyetemvárosi panelekre korlátozódik, itt az 1980 után épült, 40-60 négyzetméteres lakások a legnépszerűbbek. Miskolcon a felújított, 35-55 négyzetméteres, erkélyes lakásokra van a legnagyobb igény, de egy réteg a felújítandó, de nagyon olcsó lakásokat keresi. A miskolci kereslet mindenesetre hatalmas túlkínálattal párosul.
Ha nem akarja eladni, egy hét alatt kiadhatja
Győrben és Székesfehérváron pörög a panelpiac, a jó adottságú lakások néhány hét alatt elkelhetnek, Győrben pedig egy hét alatt kiadhatóak a lakások. Szegeden a 47-60 négyzetméteres, 1,5-3 szobás lakások keresettek, főleg a sátortetős épületekben. A panelek sajátosságai miatt sokkal nehezebb a lapos tető alatti, záró szinten lévő lakásokat eladni, illetve a nagy alapterületűek sem keresettek, a magas rezsiköltségek miatt.